Egr valfi tam tabiri ile elektropnömatik bir valftir. Motor içerisinde bulunur ve egzoz gazı devrini sağlamakla yüklümlüdür. Egr valfi sistemi motora giden gazın yenilenen hava ile daha düşük miktarda yanmış egzoz gazı ile birleşmesini sağlayarak motorun yanma odasındaki yanma sıcaklığını kontrol eden ve daha fazla oksijen kaybetmenin miktarını azaltmaktadır.

Oto Ekspertiz

Egr valfi, nitrojen oksitlerin oluşturduğu yüksek yanma ısılarını oransal olarak düşürerek emisyonun azaltılması işlemini yapmaktadır.. Yeni nesil motorların egr valfi sistemi içerisinde hem motorun emme gücünü hafifletmek hem de atık olacak olan gazın belirli bir sürüş durumundaki yanmaya olan enerjisini en etkili şekilde kullanılabilmek için tasarlanmıştır.

Egr Valfi Arızaları Nelerdir?

Egr valfi belirli bir zaman içerisinde egzoz gazlarından dolayı sorun çıkartabilmektedir.Egr valfi düzenli bakım gerektirir. Egr valfi temizliği kolay ve zaman gerektirmeyen bir işlemdir. İçerisinde kömür tozuna benzer kurum birikmesi ile egr valfinin yanlış çalışmasına ve zaman içerisinde işlevini kaybetmesine neden olabilir. Doğru zamanda egr valfi temizliği ve ince bakımı, kesinlikle yapılmalı hatta yapılan temizlik ve kontrol dahilinde değişmesi gerekiyor ise kesinlikle orijinal bir egr valfi ile değişim sağlanılması gerekmektedir.

Egr Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

Egr valfi temizliği tecrübeli bir usta tarafından yapılmadır. Doğru yapılmayacak olan temizliğin, söküm işleminin ya da yeniden takma işlemlerinin araçta kalıcı hasara yol açacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bilinçsiz kişi tarafından egr valfi temizliği yapıldığı taktirde egr valfinde problem ve gittikçe artacaktır. Bu nedenle direk olarak aracınızın yetkili oto servisine başvurmanızı öneririz. Egr valfi temizliğinin temizlenme aşamasında özel takımlara ihtiyaç vardır. Egr valfin üzerinde bulunan egr vidalarının doğru bir söküm işleminden geçmesi gerekmektedir.

Temizlik işleminin ana durumu kurum ve kirin genel olarak egr valfinden arındırılması ile temizlik işlemi sonlandırılır ve özel sıvıda bekletilerek egr valfinda biriken tüm kurumun tamamen temizlenmesine olanak sağlanır.

Firmamız, araçlarınızın performansını ve emisyon kontrolünü optimize etmek için uzmanlaşmıştır. Motorunuzdaki kritik bir bileşen olan EGR valfi, emisyon düzenlemelerine uygunluğu sağlamak ve yanma sıcaklığını kontrol etmek için önemli bir role sahiptir. EGR valfinin düzenli bakımı ve temizliği, aracınızın daha verimli çalışmasını sağlar. Deneyimli uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen EGR valfi temizliği, özel takımlar kullanılarak titizlikle yapılır. Araçlarınızın performansını en üst düzeye çıkarmak ve emisyon seviyelerini düşürmek için uzman ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin. OtoExperim, araçlarınıza özel bakım ve onarım hizmetleri konusunda güvenilir bir firmadır.

Whatsapp