EGR Nedir?

Motorlu araçların egzozundaki gazların kullanımı ile ilgili karar, ECU (Motor Kontrol Ünitesi) yani motor beyni tarafından verilmektedir. Motor beyninin elektronik kontrollerinde ise EGR adı verilen valfler kullanılmaktadır. Exhaust Gas Recirculation’ın kısaltması olan EGR, Türkçe’de Egzoz gazı geriçevrimi olarak bilinmektedir.

Oto Ekspertiz

İçten yanmalı motorların tümünde bulunan EGR valfi, egzoz gazlarının kısmen tekrar yanmasını sağlamaktadır. Egzoz gazında devirdaim yapmaya olanak sağlayan EGR valfi, aynı zamanda aracın düşük emisyon değerine sahip olmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

EGR Valfi Çalışma Prensibi Nasıldır?

EGR valfi, egzoz gazında yer alan azot oksitlerin düşük seviyeye indirilmesine yardımcı olan araç içi bir sistemdir. Aracın motoru nispeten daha az yük sırasında ECU bünyesinde verilen karar ile birlikte EGR’nin aktif hale gelmesi için yönlendirmektedir. Böylece EGR valfi açılır ve dolayısıyla egzoz gazının bir kısmı emme manifoldu bünyesinde ilerler. Silindirlerin iç kısmında yer alan nitrik asit ve azot oksit gibi gazların yanması sağlanarak silindirin içerisinden dışarı atılır ve bu zararlı gazların bir kısmı EGR valfi içerisine doğru dönüş yapar. Ara soğutucu olan motorların bir kısmında egzoz gazlarının sıcaklığı düşürülür ve sıcaklığı düşürülen gazlar EGR valfinin verdiği izin dahilinde emme manifoldu ile birlikte havaya karışarak yeni bir yanma döngüsü oluşturur. EGR valfinin çalışma prensibi ile beraber araç daha çevreci bir yapıya sahip olur.

EGR Valfi Arızaları Nelerdir?

EGR valfi bazı durumlarda arızalara sebep olabilmektedir. Zamanla aşınan ve çalışma sisteminde sorunlar meydana çıkan EGR valfi arızaları ile birlikte aracın performansı olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Egzoz gazından dolayı iç kısmında gözle görülebilecek kadar kurum birikmesi durumunda EGR valfi temizliği yapılması gerekmektedir.

EGR valfinin aşırı miktarda kirlenmesi ile birlikte motorun çalışmasında sorunlar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda yakıt tüketimi olumsuz etkilenebilmekte ve egzozdan siyah duman atımı oluşabilmektedir. EGR valfinin temizliğinin rutin bir şekilde yapılmaması durumunda araçta çok daha ciddi sorunlar da yaşanabilmektedir.

Aracın rutin bakımlarının yanı sıra EGR valfinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Valf içerisinde bulunan hava filtresi temizlenmeli, temizlenemeyecek kadar yıpranmış durumda ise yenisi ile değiştirilmelidir.

Oto ekspertiz hizmeti veren firmamız, müşterilere sunduğu uzmanlıkla EGR valfi arızalarını tespit eder ve çözüm önerileri sunar. EGR valfi sorunları, aracın performansını olumsuz etkileyebilir, yakıt tüketimini artırabilir ve emisyon değerlerini yükseltebilir. Bu sorunların belirtileri arasında sarsıntılar, düzensiz rölanti devri, motor arıza ışığının yanması ve çekiş gücünde düşüş yer alabilir. Müşterilerimizin araçlarını güvenle kullanabilmeleri için EGR valfi sorunlarına karşı düzenli kontrolleri ve gerekli bakımları öneriyoruz. OtoExperim, araçların içsel sistemlerini detaylı bir şekilde değerlendirerek müşterilerimize güvenli ve sorunsuz sürüş deneyimleri sunmayı amaçlamaktadır.

EGR Valfi Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Motorlu araçların hemen hepsinin araç içi parçalarında zamanla arıza oluşabilmektedir. EGR valfi arızası da aracın kullanımına bağlı olarak veya zamanla aşınabilmekte ve aracın sağlıklı biçimde çalışmasını engelleyebilmektedir.

EGR valfi arızası belirtileri şöyledir;

  • Araç seyir halinde iken araç motorunda meydana gelen normalden daha fazla sarsıntılar,
  • Aracın emisyon değerlerinde olağandan yüksek artış,
  • Motor arıza ışığının devamlı olarak yanması,
  • Rölanti devrinin düzensiz olması,
  • Aracın yakıt tüketiminin artış göstermesi,
  • Aracın çekiş gücünün düşmesi,
  • Egzozdan siyah dumanlar atılması,
  • Aracın performans kaybı yaşaması
Whatsapp