Ecoboost Nedir? ve Ecoboost Motor Nasıl Çalışmaktadır? tüm detaylı bilgiye sayfa içerisindeki makalemizden ulaşabileceksiniz. Ecoboost yüksek verimlilik elde edebilen düşük miktarda karbondioksit salınımı ile hem performans hemde çevreci bir motor teknolojisidir. Düşük hacimli yakıt ekonomisi ile karşımızda olurken üst seviye bir performans sunmaktadır. Ecoboost ilk kez otomotiv devi Ford tarafından kullanılmıştır.

Ecoboost Motor Nasıl Çalışmaktadır?

Düşük devir içerisinde elde edilen tork gücü yüksek devirlere çıkan ecoboost motor daha az yakıt tüketimi yaparken aynı zamanda harika bir performans sağlamaktadır. Ecoboost çift kam mili ile beraberinde turbo şarj ile birleşimi sağlanmıştır. Ecoboost en önemli özelliği ise normal motorların demir blog yapısı direk olarak ecoboost motorlarda çok daha hafif ve esnek bir yapıya sahip olan alüminyum alaşım kullanılmıştır.

Ford EcoBoost Motor Nedir?

Otomotiv sektörü içerisinde yerini yüksekte tutan Ford markası yüksek hacimli motorların yerini alabilecek ve daha fazla güç tüketerek performans sağlayabilecek motor teknolojisi olarak ecoboost motorunu geliştirmiştir. Ecoboost motorda yakıtın kullanımı konusunda en belirgin özelliği yakıt tasarruflu bir motor teknolojisi olmasıdır. Ayrıca CO2 ( karbondioksit ) salınımı konusunda da oldukça etkili bir durumu mevcuttur. Turbo şarj motor tarafından direk olarak egzoz gazı için kullanılır. Sıkışan gaz tekrar olarak motora gönderimi yapılır ve atmosferik havadan daha fazla yüksek basınca sahip havayı kullanmaktadır. Bu durumda yüksek güç elde etme potansiyeline kusursuz bir şekilde ulaşmaktadır. Ecoboost 1.0 hacmi olan bir motorun 140 beygir güç üretebilme durumu mevcuttur. Buda Ford’un eski teknolojisinde yer alan fazlasıyla ağır 1.6 dizel motorların ürettiği gücün çok daha fazlasını sunmaktadır.

oto ekspertiz

Ford EcoBoost motor teknolojisinde turbo şarj özelliği kapsamında doğrudan yakıt enjensiyonlarına iletilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Mevcut ecoboost motor teknolojisi yüksek basınç ile yakıt doğrudan yanma odasına gönderim yapılmaktadır. İnovasyonun hızla ilerlemesi ve teknolojinin her geçen gün değişmesi ile beraberinde turboş arj motoru sadece ihtiyaç duyulduğunda minimum yakıt kullanarak çalışmaktadır ve bu düzeyde turbo ile senkronlu çalışarak yüksek düzeyde tork üretimi gerçekleştirmektedir. Düşük devirde elde edilen tork ise aracınızın düşük viteslerinda fazlasıyla esnek bir yapıda kullanmanıza imkan tanımaktadır. Bununla beraberinde yakıt tüketiminiz daha iyi bir halde içerisinde olur. Ford mühendislerinin göz bebeği olan ecoBoost motor teknolojisi 2012 yılında Uluslararası Yılın Motoru ödülünü almıştır. Küçük hacimli motorların arasında 6 kez bu ödüle layık görülmüştür.

EcoBoost Motor Beygir Gücü

EcoBoost 100, 125 ve 140 beygir olmak üzere 3 farklı güç seçeneği ile karşımıza gelmektedir. Ülkemizde ise Ford marka araçların Fiesta ve Focus modelleri içerisinde Ecoboost motor teknolojisi kullanılmaktadır. Tabi ki ecoboost motorunun 1.5, 1.6, 2.0 ve 2.3 litre olmak üzere versiyonları mevcuttur. En yüksek hacme sahip olan 2.3 litre versiyonu Mustang ve Focus RS gibi performansı en üst seviyede ihtiyacı olan araçlarında kullanılmıştır.

Oto ekspertiz hizmeti sunan firmamız, araçlarınızın detaylı bir incelemeye tabi tutulması için uzman kadrosuyla hizmetinizdedir. Ekspertiz hizmetimiz, araçlarınızın motor performansını da değerlendirmekte olup, özellikle Ford markasının öne çıkan Ecoboost motor teknolojisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi ziyaret edebilirsiniz. Ford'un bu yenilikçi motor teknolojisi, düşük yakıt tüketimi ve çevre dostu özellikleri ile dikkat çekmektedir. Ekoboost motorlarının düşük devirlerde yüksek tork gücü elde etme özelliği, araçlarınızın performansını artırırken yakıt ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Siz de araçlarınızın performansını ve çevre dostu özelliklerini ön planda tutan bir ekspertiz hizmeti arıyorsanız, firmamızın profesyonel ekibinden destek alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bizi ziyaret etmeyi unutmayın.
Whatsapp