Easytronic Nedir? ve Easytronic Nasıl Çalışır? tüm detayları ile sizlere içeriğimizde anlatarak aklınızdaki soru işaretlerinizi gidereceğiz.

Oto Ekspertiz

Easytronic Nedir?

Easytronic şanzıman uzun yıllardır geliştirilmekte olan bir şanzıman teknolojisidir. Opel markasının ilk kez denediği şanzıman teknolojisi markanın bireysel teknolojisi haline gelmiştir. Easytronic yarı otomatik vites türlerinden birisidir. Vites ayırıcısının elektrik gücü ile çalışarak vites geçişleri otomatik olarak yapıldığı halde sürücü bu geçişi hissetmektedir.

Easytronic şanzıman tek kavramalı bir vites kutusuna sahiptir. Burada kavrama ve vites değişimi elektronik olarak yapılır. Aracı hem manuel mod ile hem de otomatik olarak kullanmaya olanak verir. Tam otomatik şanzımanlı araçların sunduğu konforun biraz gerisinde kalsa da yakıt tasarrufu konusunda daha başarılı olduğu söylenebilir.

Easytronic genel kavramı şanzıman sistemidir. Teknolojisinin gelişmesi ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda easytronic şanzıman sistemi birçok araçta bulunmaktadır. Bu teknoloji direk olarak aslında otomatik hal almış manuel şanzıman olarak bilinmektedir.

Easytronic Nasıl Çalışır?

Easytronic yarı otomatik vites şanzıman teknolojisi arasındadır. Easytronic şanzıman ayırıcı vasıtası ile elektriğin verdiği güç ile çalışmaktadır. Easytronic şanzıman sisteminde vites geçişi sırasında otomatik olarak aktarım yapıldığı halde sürücüler vites geçişlerini hissederler. Easytronic şanzıman tek kavramalı bir vites kutusu içermektedir. Easytronic şanzıman sisteminde kavrama ile vites tamamen elektronik bir teknoloji ile çalışmaktadır. Yani aracınızı ister otomatik isterseniz de manuel olarak kullanabilme durumunuz mevcuttur. Tam otomatik şanzımanlı araçlar ile kıyaslama yapılır ise konfor bakımından easytronic şanzıman sistemi biraz geride kalabilir fakat Easytronic şanzıman sistemi yakıt tasarrufu olarak çok başarılıdır.

Whatsapp