Oto ekspertiz, ikinci el araç alım satımı sırsasında oto ekspertizlerin güvenilir ve tarafsız olması en önemli kavramdır. Oto ekspertiz kontrolüne girecek olan aracınız firma garantisi içerisinde olması yüksek teknolojik cihazlar ve uzman kadro ile yapılmalıdır. Alanında uzman olan kişiler tarafından çeşitli ekipmanlar kullanarak araçların komple A’dan Z’ye araç sahiplerine detaylı bir rapor hazırlanmaktadır. Bu hususta en güvenilir bilgiyi ekspertiz dinamometre veya diğer adıyla dyno testi vermektedir.

Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Dinamometre (Dyno) Testi Nedir?

Dinamometre testi, bilgisayarlı bir donanıma sahip olan dyno test cihazı tarafından aracın motor performans sonucunda elde edilen veri kontrolünde mevcut güç aktarma organlarına ne kadar sürede aktarıldığını ve buralardaki güç kayıplarını oransal veri içerisinde ölçüldüğü testtir. Oto ekspertiz hizmeti veren firmalar bu konuda özenli bir şekilde uzman kadroları ile yüksek teknolojik aletler dahilinde ölçüm yapmaktadır. Dyno test cihazı sayesinde ikinci el araçların üzerinde durduğu test ve muayene durumunun motor performansının ölçümü ve motora bağlı kontrolleri ele alır. Aynı zamanda dyno test cihazı sayesinde ikinci el araçların test içerisinde tutulduğunda motordan aktarılan gücün tekerleklere ne kadar iletildiği konusunda da veriye dayalı kaynak sunmaktadır.

Dyno Testi Nasıl Yapılır?

Dyno test cihazı aracınızın lastiklerini çift yönlü kavrayacak şekilde silindir aksamları dahilinde ölçülebilir sabit ve veriye dayalı bir cihaz türüdür. Dyno test cihazı sayesinde aracınızın motor ve performansına dayalı lastiklere iletilen güç kontrolü dahilinde kontrol edilmektedir. Dyno testini yapacak olan oto ekspertiz uzmanı ilk olarak aracın güç aktarma ve sistemini kontrol etmelidir. Testi yapılacak olan araç için önden çekişlimi yoksa arkadan itişlimi yada 4x4 formunda mı olduğunu gerçekleştirilecek aktarıma sahip bir oto ekspertiz testi yapılması gerekir. Tespitin yapılmasından sonra araç dyno test cihazının ayarlanmasıyla lastikler mevcut silindirlerin üzerine oturtulur. Silindirlerin üzerinde bulunan aracın normal yol koşullarında hareket sağlıyormuşçasına bir aksiyon alınmaktadır. Aşama içerisinde ön bölüme hava akım cihazı yerleştirilir. Bu cihaz aracınızın tam gazda çalıştırıldığı andan itibaren motorun aşırı ısıya nasıl tepki verdiğini ve aşırı ısıya maruz kalmaması için soğutma işlemini normal koşullardaki hava akımına maruz bıraktırılır.

Dinamometre testi sırasınca ölçümlenen aracın herhangi bir şekilde kaymaması, ileri ve geri hareket fonksiyonlarında hareket etmemesi adına ön, arka, sağ ve sol taraflarından emniyet gergili kemerlerle bağlanılmaktadır. Bu emniyetin önemi ise test sırasında aracınızın hızı 150 km ile 240 km hızlarına ulaşacak olmasıdır. Bağlantı kemerleri dahilinde yüksek hıza ulaşan aracın aniden savrulması veya herhangi bir durumda bir yere çarpmasını engellemiş olunur. Uzman olan kişi oto ekspertiz yapılacak aracın tüm vites geçişlerini denenerek manüel bir işlemden geçirip bilgisayar ortamına verisel olarak aktarım yaptırır tarafından tüm vitesler deneme içerisinde maksimum hıza çıkacağı ana kadar dyno teste devam eder motorlarda turbonun kesildiği duruma kadar devam etmekte olup kesilme işlemiyle dyno testi bitirilir.

Dyno Testinde Yapılan Kontrollerin Bilgisayardan Çıkarılması İşlemi Nasıl Yapılır?

Dinamometre testini gerçekleştiren uzman oto ekspertiz aracın önüne yerleştiren hava akım cihazını kaldırıp tüm bağlantıları söktünten sonra aracı dyno test cihazından indirerek sonraki oto ekspertiz işlemi sürecine sokar. Garantili oto ekspertiz raporunda yer alan veriler ise grafiksel şekilde verilmektedir.

  • Motor performans
  • Tork, güç ve ivmelenme
  • Beygir gücü
  • Motorun yorgunluğuna bağlı direnç değerleri
  • Güç aktarma organlarının durumu
  • Motordan tekerleklere iletilirken ki güç kayıpları
  • Ekspertiz tarafından yapılan diğer test ve muayenelerin sonuçları
  • İç kondisyon ve Dış kondisyon
  • Amortisör testi
  • Yanal kayma testi

Ve bir çok daha test aşamasından geçirelerek oto ekspertiz süreci sonlanmış olur.

Mevcut oto ekspertiz fiyatlarına ulaşmak adına tıklayabilirsiniz.

Whatsapp