Otomotiv sektöründe yer alan Fiat markasının geliştirmiş olduğu triptonik vites türüdür. Bu nedenle dualogic şanzıman Fiat marka araçlarda kullanılmaktadır. Dualogic şanzıman yarı otomatik şanzıman olarak da bilinmektedir. Dualogic şanzımanlı bir araç hem manuel hem de otomatik modda kullanılabilir. Vites türü gövdesi direk olarak A= Otomatik ve M= Manuel seçenekleri ile tamamen sürücünün seçeneğine kalması ile kontrol edilebilmektedir.
Yarı otomatik vites kullanıcılara istekleri doğrultusunda bir sürüş sunmaktadır. Dualogic şanzıman tamamen bu teknoloji üzerinde kurulmuş ve Fiat markası tarafından geliştirilmektedir. Fiat birçok aracında dualogic şanzıman sistemini kullanmaktadır. Kullanıcıların konfor ve aracın performansı konusunda seçici davranan Fiat sürücülerin tamamen tüm kontrollere erişim sağlamasını hedefleyerek dualogic şanzımandan istediği verimliliği elde etmiştir. Aynı zamanda Fiat markasının peşinden dialogic şanzıman teknolojisine örnek olarak Honda I-Shift, Peugeot ETG6, Citroen NCP, gibi markaların teknoloji olarak aynı fakat isimleri farklıdır.

Dualogic Şanzıman Nasıl Çalışır?

Dualogic şanzıman direk olarak manuel vitesli şanzıman geçişlerini bir robot yardımı ile gerçekleştiren şanzıman türüdür. Tam anlamıyla araç direk olarak otomatikleştirilmiş bir sekmentte çalışan manuel şanzımandır. Aracın vites geçişlerini tamamen bir robot yardımının sağlanması durumunda en yavaş otomatik şanzıman durumunda kalmaktadır. Fakat diğer otomatik şanzımanlı teknolojilere göre çok daha az yakıt tüketimi gerçekleşmektedir. Yakıt tüketimi konusunda manuel olarak şanzımanlar içerisinde daha az miktarda yakıt tüketilen tek şanzıman modeli tek kavramalı otomatik şanzıman teknolojisidir.

Dualogic Şanzıman Avantajları Nedir?

Dualogic şanzıman arıza verme durumu çok düşüktür. Yakıt tüketimi diğer otomatik şanzımanlara göre kesinlikle çok daha az miktardadır. Kullanımı kolay ve onarım bakım maliyeti düşüktür. Uzun ömürlü kullanımı söz konusudur.

oto ekspertiz

Dualogic Şanzıman Dezavantajları Nedir?

Konfor hissiyatı düşüktür. Vites geçişleri diğer otomatik şanzımanlara göre çok daha yavaştır. Vites geçişleri sırasında sarsıntı durumu mevcuttur. Ortalama olarak söylenecek olursa 80 bin kilometrede bir debriyaj balatası bitmektedir.

Dualogic Şanzıman Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Dualogic tarafında arıza çok fazla meydana gelmesede başınıza geldiğinde fazlasıyla uğraştırıcı olabilmektedir. Bir problemin çözmenin birinci adımı problemi tam olarak öğrenmektir. Eğer arıza tespiti yapamadıysanız sizleri Oto Experim'e bekliyoruz. Uzman ekibimiz tarafından aracınız kontrol edilir ve detaylı şekilde ekspertiz raporu hazırlatılır.

İlgili içerik:

Bakırköy Oto Ekspertiz Fiyatları

Whatsapp