Motorun ürettiği güç tekerleklere ulaştıktan sonraki süreçte tekerlekler aracı çekmeye başlamaktadır. Bu durumdaki süreç ise aracın çekiş aksamı olarak çekiş sistemi devreye girmektedir. Elde edilen güç ve denge ile beraberinde ise dört tekerden dengeli ve güçlü çekiş ise dört tekerden çekiş sistemiyle elde edilir.
Motorlu taşıtların değişkenli olarak birden fazla çekiş sistemi bulunmaktadır. Aracın kullanım koşullarına göre ve aracın yapısal büyüklüğüne göre değişkenli çekiş sistemleri hem yakıt tüketimi hem de performansına etki etmektedir. Bu sistemin biriside 4X4 adı ile 4 çeker olarak adlandırılır. 4X4 Nedir? sizlere öncelikle bunu açıklayalım.

Oto Ekspertiz

4X4 Nedir?

4x4 araba modelleri hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme 4x4 kullanım özellikleri 4x4 avantajları ve kapsamlı bir şekilde 4x4 Nedir? tam anlamıyla açıklayacağız.
Uluslararası otomobil jargonunda 4WD (Four Wheel Drive) olarak geçmektedir. Fakat sistemsel olarak 4x4 çeker sistemini en basit haliyle aktarımını yapacak olursak önden çekişli yada arkadan itmeli sistemlerin aksine motorun direk olarak 4x4 arabalarda gücün ön yada arka tekerlere değil direk olarak aynı anda dört tekere de tüm gücün iletilmesi durumuna denilmektedir. 4x4 araçların yol tutuşu çok daha iyi bir hal almaktadır. Yüksek performans ile elde edilen sürüş keyfide yolcularında yüksek bir oranda emniyetini sağlaması da 4x4 motorlu araçların özelliğidir.
Otomotiv sektörüne baktığımızda 4x4 çeker sistemi otomatik versiyonu da mevcuttur Bu durum tamamen üretici firmanın yaptığı pazar araştırmasına bağlı bir şekilde üretim durumu mevcuttur. Sürücülerin talebi ve aracın işlevselliği göz önünde tutulduğunda yol durumuna göre bu sistem değiştirilebilir bir hal içerisinde üretilmektedir. Engebeli arazi, çamurlu yada taşlı yollar içerisindeki seyir halinde 4x4 çeker sistemi olan aracın iyileştirme sistemi sayesinde yakıt tasarrufu sağlanılabilmektedir.

4X4 Özelliği

4x4 motoruna sahip aracın motor gücünün tamamen dört tekere aynı enerjide iletebilmesi en büyük özelliğidir.

İlk 4 Çeker Araba Nezaman Üretilmiştir?

4 çeker sistemin ilk olarak 1905 yılında Lotil modelinde kullanılmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber inovasyonun kattığı bütünlük ile eş değerli bir şekilde 4 çeker sistemi günden güne teknolojik olarak gelişmektedir.

Bütün 4 Çekerler Aynı Özelliklere Sahipmidir?

4X4 araçlar kendine özgü grupları mevcuttur. 4 çeker sistemine örnek verecek olursak; bazı araçların 4 çeker sistemi isteğe bağlı olarak devreye girmektedir. Bazı araçlarda devamlı olarak 4 çeker sistemi kullanılmaktadır. Değişkenlik gösteren kendi kendine harekete geçmekte olan 4 çekerli sistemlerde mevcuttur.

4X4 Neden Çok Tercih Ediliyor?

Aslına bakarsanız arazi koşulları göz önünde bulundurulduğunda 4 çekerli sistemlerin şehir içerisinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu popilasyona hakim olan sürecin getirdiği durum ise 4x4 çeker sistemlerinin heybetli bir görünümü olmasından da kaynaklanmaktadır. Kullanıcılar tercihen ihtiyaçlarını şehir içerisinde heybetli bir araç kullanımı sağlamak hemde 4 çekerli sistemli bir araç kullanarak tercihini bu yönde belirtmektedir. Son yıllarda fazlasıyla ilgi göre SUV araçların 4x4 çeker sistemleri içerisinde yer alarak arazi koşulları ve yol tutuş koşullarının fazlasıyla iyi olmasından dolayı sürücüler bu araçları tercih etmektedir. 4 çeker araçlar hem virajlarda, hem sürüşte hem de konfor bakımından diğer araçlara aşırı bir şekilde fark atarak önde gelen bir teknoloji haline gelmiştir.

Whatsapp