Motorlu taşıtların içerisinde yer alan olmazsa olmaz parçalarından biri direksiyondur. Birçok motorsuz taşıtlarında direksiyonu bulunmaktadır. Tam anlamıyla direksiyon nedir? sorunuzu detaylı bir şekilde yanıtlayalım.

Direksiyon Nedir? basit bir şekilde açıklamak gerekirse yönelteç olarak belirtebiliriz. Direksiyon aracın istenilen tarafa yönlendirmeye yardımcı olan bir yönetim aracıdır. Direksiyon günümüz teknolojisinde basit bir çember olarak bilinmekte olsa da direksiyon üzerinde birçok araç içi konfor ve kontrolü sağlayacak tuşlar bulunmaktadır. Direksiyon sürücü ile tekerlek arasındaki iletişimi mil dişlisi ile sağlamaktadır. Direksiyon milinin üzerinde dişli şeklinde bir çubuk bulunmaktadır. Bu çubuğun görevi milin hareketini dişli çarkına tekerlere yönlendirmesine yardımcı olunur.

Direksiyonun Parçaları Nelerdir?

Direksiyonun detaylı bir şekilde parçalarını sıralayalım;
Direksiyon simidi, direksiyon dişli kutusu, direksiyon mili,
Direksiyon amortisörü, direksiyon rotları ve rot başları olarak tüm parçalarını aktarabiliriz. Hidrolik direksiyonda ise hidrolik pompası, direksiyon mafsalı olarak adlandırabileceğimiz parçalardan oluşmaktadır.

Rot Ayarı Nedir?

Sürücülerin araç kullanımında en fazla karşılaşılan durum rot ayarıdır. Rot ayarı tekerleklerin doğru bir açı ile çevrilmesidir. Aracın dönüş sırasındaki iç tekerleklerin dar bir durumda olduklarından dolayı dış tekerlerin ise daha geniş bir açı ile dönüşlerini sağlayacak bir mekanizma gerekmektedir. Bu düzenin bozulması durumunda rot ayarının yapılması gerekmektedir. Rot ayarının bozulması direksiyonun tekerleklere iletilen enerjinin akışındaki sorunu oluşturmaktadır.

Hidrolik Direksiyon Nedir?

Hidrolik Direksiyon Nedir? kısaca tanımlamak istedik. Teknolojinin gelişmesi ile beraberinde hızlı bir şekilde inovasyon düzenine alışmaktayız. Gelişen teknoloji ile hidrolik direksiyon üretimi fazlasıyla arttı. Hidrolik direksiyonların en önemli özellikleri virajlarda, dönüşlerde hissedilmekte olan aracın hafiflik durumudur. Hidrolik direksiyon sistemi sürücüyü yormadan dönüşlerinizi yapmakta yardımcı olan bir mekanizmadır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
08:15
×
Whatsapp