Debriyaj Pedalı Nedir?

Debriyaj pedalı motorulu taşınların araç içerisindeki vites aksamını harekete geçirmesi ile istenilen eylemin gerçekleşmesini sağlayan pedaldır. Düz vitesli ( manuel şanzıman ) araçların sistemine bağlı debriyaj pedalı bulunmaktadır. Otomatik vitesli araçların içerisinde debriyaj pedalı bulunmamaktadır. Triptonik vites teknolojisi içerisine sahip araçların debriyaj pedalı bulunur fakat isteğe bağlı olarak kullanım sağlanır.

Oto Ekspertiz

Debriyaj Nedir?

Debriyajı kısaca tanımlamak gerekirse aracın kavrama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Debriyaj kavrama durumu sırasında manuel şanzıman ile arasındaki debriyaj pedalı sürücü tarafından kullanılarak işlem devam süreci ilerler. Sürücünün debriyaj pedalına baskı sağlayarak vites değişikliğine gidilmektedir.

Debriyaj pedalına baskı uygulandıktan sonra vitesteki değişim aktarım organları ile motora iletilerek motor hacmine göre kuvvet uygulanmasına izin verilir. Manuel vitesli araçların en solunda yer alan debriyaj pedalı otomatik vitesli araçların şanzıman sistemi içerisinde debriyaj dışarıda değil direk olarak debriyaj fiziki bir şekilde araç sistemi içerisinde mevcuttur.

Debriyaj nedir ile alakalı detaylı bilgiye ulaşmak adına Debriyaj Nedir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp