CRDI’ın anlamı Comman Rail Diesel İntercooler açılmış hali türev olarak İngilizce kaynaklıdır. CRDI dizel motorlarda püskürtme sistemi ile çalışan motor teknolojisidir. CRDI halk arasındaki anlamı ise tutuculu püskürtme motoru olarak tanımlanır. CRDI sistemli motorlar egzoz gazı emisyonu prensibi ile çalışmaktadır. CRDI klasik emisyon sistemlerinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. CRDI sistemli motorlar direk olarak tahrik sistemi içerisindeki basınç oluşumundan kaynaklı püskürtme ile birbirinden ayrılmaktadır. Bu alanda oluşan yüksek basıncın etkisi ile meydana gelen devir gücüne göre kullanılır. CRDI motor teknolojisinde yüksek basıncın elektronik yapı artan basıncın elektronik yapı devir gücüne göre kullanılması mümkün olmaktadır.

Hangi Marka Araçlarda CRDI Motor Sistemi Mevcut?

Günümüzde otomotiv üreticilerin arasında yer alan Hyundai ve Kia marka araçlarda CRDI motor sistemi kullanılmaktadır. Tüketiciler bu üreticilerin CRDI motor sistemlerinin ürettikleri performanstan ötürü bu markaları seçmektedirler.

oto ekspertiz

CRDI Motorun Avantajları Nelerdir?

İnovasyon çağında olmamızın getirdiği sorumluluklar doğrultusunda otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeler ve üreticilerin rekabeti en yüksek seviyededir.
CRDI motor teknolojisi içerisinde en ayrıştırıcı durum daha az yakıt tüketip çevre dostu ve aynı zamanda yüksek performans sağlayan motorlu araçların başında gelmektedir. Otomotiv sektöründe yapılan AR-GE çalışmaları doğrultusunda mevcut tüm ihtiyaçları karşılayan CRDI motor teknolojisi adından söz ettiriyor. CRDI motor teknolojisinde yakıtı mümkün olduğu kadar az kullanarak üst seviye motor performansı sağlanması motora püskürtülen sistemin hem yakıt tüketimini azaltmakta hemde çevresel olarak araç egzoz borusundan çıkan gazların emisyonunu azaltır.

Oto Experim olarak CRDI teknolojisi sahip olan araçlar 2022 yılına kesinlikle damga vuracağına eminiz. Otomobil üreticileri CRDI teknolojisine olan yoğun ilginin farkında ve üretimlerine bu teknolojiye verdikleri önemi göstermektedirler.

CRDI Motorun Teknik Özellikleri Nelerdir?

CRDI motorlarda yakıt direkt olarak motora püskürtülmez. Motor devrine göre yakıt püskürtülür.

Oto Experim olarak sizlere otomotiv sektöründe kullanılan motor teknolojilerini markaları sıralamak istedik.

Mercedes CDI

Volkswagen TDI

Hyundai CRDI

Kia CRDI

Ford TDCI

Peugeout HDI

Fiat JTD

Renault DCI, DXI

Opel CDTI

CRDI motorların güç ünitesi içerisinde bulunan elektronik motor kumanda sistemi sayesinde motor devrine göre püskürtmenin ayarlanması söz konusu olmaktadır. Bu durumun bir avantajı olarak, tüketicilerin daha az yakıt tüketmesi mümkündür. Buna ek olarak, daha birçok konuda CRDI motor sisteminin dizel güç ünitelerine kıyasla avantajlarının olduğunu belirtmek gerekir.

Oto Experim, müşterilerine sunduğu kapsamlı oto ekspertiz hizmetleriyle, CRDI teknolojisine sahip araçların performans ve çevresel etkileri konusunda detaylı bilgi sunmaktadır. Bu çerçevede, sektöre katkı sağlamak adına yapılan CRDI motor teknolojisi analizleri, müşterilerimizin bilinçli araç tercihleri yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Whatsapp