Çin'de ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünyada etkisini sürdüren Corona milyarlarca insan evinden dışarı çıkamayacak durumdadır. Türkiye’de bu vaka sayılarının gün geçtikçe artması ile beraberinde Dünya’da açıklanan rakam 471 bin kişiye bulaşması ile beraberinde bugüne kadar ölen kişi sayısı ise 21.306 olarak açıklanmıştır. Peki Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Kuru öksürük;

Coronavirüs alt ve üst solunum yollarını fazlasıyla etkileyerek en sık belirtisi görülen durumdur.

Yüksek ateş;

Coronavirüsün etkisinde olan bireyde ciddi tahribatlar ve vücuda verdiği zarardan dolayı fazlasıyla görülen belirti arasındadır.

Boğaz ağrısı;

Yüksek ateş ve kuru öksürüğe göre daha az görünmekte olan boğaz ağrısı belirtisi solunum yoluna bulaşan coronavirüsün boğazda şişme belirti arasındadır.

Nefes darlığı;

Coronavirüs sebebi ile Akciğer içerisine yerleşen virüs fazlasıyla nefes darlığı yaparak kişiyi ciddi bir nefes alamama durumuna sokmaktadır ve insan sağlığını ciddi derece tahribata sokan bu durum belirtiler arasındadır.

Yorgunluk;

Coronavirüsün vücutta halsizlik ile beraberinde eklem ağrılarına kadar devamını getirebileceği bir belirtisi mevcuttur.

Baş ağrısı;

Üst solunum yollarına etkisini gösteren coronavirüs nefes darlığı ile beraberinde boğaz ağrısı ve görülen diğer belirtilerden dolayı ciddi bir baş ağrısına sebebiyete verebilmektedir.

Nezle ve İshal;

Coronavirüsün daha az olarak görülmekte olan durumu ise nezle ve ishal belirtileridir.

Coronavirüslar (Koronavirüs), Coronaviridae ailesi içinde bulunmaktadır. Coronavirüs ilesini dört türde inceleyebiliriz.
Alfa, Beta, Gama ve Delta Coronavirüslar’dır. Coronavirüs İnsan, domuz, yarasa, kedi, köpek, kemirgenlerde bulunabilir. İnsanlar ise Coronavirüs’un (koronavirüs) neden olduğu hastalık durumu basit bir soğuk algınlığı ile beraberinde ağır bir akut solunum sendromuna (Severe Acute Respiratory Syndrome) tıbbi adı SARS olarak adlandırılır. COVID-19 virüsü, SARS-CoV ve MERS-CoV’unda aynı zamanda içerisinde bulunan beta-coronavirus (beta- koronavirüs) ailesi içerisinde yer almaktadır.

Corona / Covid-19 (Korona) Virüsten Korunma İçin Neler Yapılabilir?

Henüz Corona / Covid-19 (Korona) virüs ailesine karşı bir aşı geliştirilmemiştir. MERS aşısı için geliştirme süreci devam etmektedir. Basit uygulanabilir önemler ile korunmamız mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan Coronavirüs korunma önlemi aşağıdaki gibidir.

Dünya Sağlık Örgütü,

  • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız.
  • El hijyenine dikkat edin ve 20 sn parmak araları avuç içi ve bilek kısmına kadar ovalayarak yıkama orta sıcaklıkta bir su ile yıkama yapmalısınız.
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmalısınız
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu temas ettiği her yüzeyle direk olarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirerek tüketilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 25.03.2020 tarihi ile güncellenmiş Covid-19 Rehberi aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
15:10
×
Whatsapp