Araba almak isteyenlerin birçoğu günümüzde eski usulden gelen 2.el araç almayı tercih etmektedirler. 2.el piyasasında dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri alınacak arabanın durumudur. Dışarıdan bakıldığında bir hasarı gözükmese bile araç büyük bir kazadan çıkmış, her parçası değişmiş ve tüm bölümleri boyanmış olabilir. Bu güvenliğinizi için çok bir sorun teşkil etmese bile satarken zorluk yaşamanıza neden olabilecek bir durumdur. Tabi birde arabanın değerini düşüren bir durumdur. Bunları bilmeden arabaya olduğundan fazla ödeme yaparak zarar edebilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ise yapılması gereken araçla ilgili ekspertiz raporu istemektir. Boyalı aracı nasıl anlıyorsunuz sorusuna bu raporla cevap alabilmektesiniz.

Araçlara Göre Boyalı Olup Olmadığının Anlaşılması Değişmekte Midir?

Boyalı aracı nasıl anlıyorsunuz sorusu işin ustası kişilere sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Bu durumda ustaların tecrübesi ve araçları iyi biliyor olmaları eski dönemlerde işe yarayan bir durumdu. Günümüzde ise artık ilerleyen teknoloji ile gerçeğe yakın boya yapılma alternatifleri çıkmış ve anlaşılması zor hale gelmiştir. Bu durumda yapılması gereken ise ekspertiz raporu almaktır. Burada arabanızın modeline göre boya kalınlığı tespit edilmekte ve boyalı olan en küçük alan bile kolaylıkla tespit edilmektedir. Arabanızın modeline göre diyoruz çünkü her modelin boya kalınlığı farklıdır. Bu alanda dünya üzerinde her araç için bir standart yoktur. Örneğin Uzakdoğu arabalarının boya değerleri düşüktür iken Alman arabalarda ilk olarak astar atılır ve üzerine boya yapılır bu nedenle boya değerleri yüksek oranlardadır.

Boyalı Araç Güvenli Değil mi?

Boyalı araç güvenli değil diye kesin bir bulgu söylenemez. Aralın boya yapılmasında güneş yanıkları neden olabileceği gibi büyük bir kaza sonucunda da yapılmış olabilir. Kaza sonunda ise aracın nasıl toplandığı hangi parçaların yenilendiği nasıl yenilendiği önem kazanmaktadır. Güneş yanığı ya da sokakta duran arabaların sürekli çizilmesi sonucunda boyatılması gibi nedenler araçla ilgili güvenlik endişesi duymanıza neden olmamalıdır.

Boyalı aracı nasıl anlıyorsunuz sorusuna yanıt olarak ekspertiz raporunda tüm bu bilgiler çıkmaktadır. Aracın kaza yapıp yapmadığı değişen parçasının olup olmadığı hatta güvenlik için bir sorun olup olmadığına dair de tüm sorularınıza yanıt bulabilmektesiniz. Bu anlamda alınması önemli bir rapordur diyebiliriz.

Ekspertiz Raporu Almanın Faydaları

Boyalı aracı nasıl anlıyorsunuz kısmında gözle görülür bir fark olmadığı sürede arabada boya olup olmadığını anlamanız biraz zordur. Bazı durumlarda işin ustası olan kişiler bile boyalı aracı ayırt edememektedirler. Bu durumda ise teknolojiden faydalanmak en doğru karardır. Burada yapılması gereken 2.el araç alımlarında ekspertiz raporunun olup olmadığının sorgulanmasıdır. Bu raporla arabayla ilgili bilmeniz gereken tüm detay bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektesiniz. Böylelikle almak istediğiniz araçla ilgili doğru bilgi verilip verilmediğini kontrol edebilir ve fiyat konusunda anlaşmaya oturabilirsiniz. Verilen bilgilerin doğru olmadığını tespit etmeniz halinde ise satış öncesi bu rapor sayesinde hatalı bir alış verişi önlemiş olmaktasınız.

Ekspertiz Raporu Nereden Alınmaktadır?

Ekspertiz raporu almak için bu alanda hizmet veren firmalarla görüşebilirsiniz. Aracınızla ilgili almak istediğiniz raporun içeriğine göre işlemlerinizin süresi değişmektedir. Fiyat anlamında da full detay bir rapor ile sadece belli içerikleri almak istenen bir rapor arasında fark olmaktadır. Sabit fiyat üzerinden değil içeriğe göre ödeme yapmaktasınız. Raporu almanız aracı tanımanız anlamında da oldukça önemlidir. Bu anlamda her araç sahibinin bu rapora sahip olması sağlıklı satış yapabilmeleri anlamında önemlidir diyebiliriz. Aracınızın checkup raporu olarak da değerlendirebilirsiniz bu raporu.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
08:43
×
Whatsapp