Otomotiv sektörü, tüm dünya üzerinde en çok gelişime sahip olan ve içerisinde son derece önemli yenilikleri sürekli olarak barındıran bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu sanayi kolu dahilinde üretilen otomobillerde de sürekli olarak bazı yenilikler ortaya çıkmakta ve araçlar, bu şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Ayrıca üretim haricinde söz konusu olan bazı hizmetler ile de kullanıcılara özel olarak servisler sağlanabilmektedir. Buna örnek olarak da boya kaporta kontrolü hizmetini gösterebiliriz. Bu servis kapsamında hangi işlemlerin yapıldığını, ve boya kaporta kontrolü neden yapılır sorusunun cevabını, bu yazı dahilinde inceleyebilir ve bu yönde detaylı bir şekilde bilgi verebiliriz. Öncelikli olarak kaporta kapsamında hangi bölgelerin ne şekilde boyalı olabildiği yönünde bilgi verebiliriz.

En Çok Boyalı Olan Alanlar

İkinci el arabalarda sürekli olarak boya kontrolü yapılmakta ve araba satıcıları ile alıcıları, bu yönde kontroller sağlayarak işlemlerine devam etmektedirler. Bu boya kontrolü neden yapılır sorusuna ilk cevap olarak boyalı alanların net tespitini elde edebilmek için cevabını verebiliriz. Yani arabanın hangi bölümleri boyalı, sorusu kapsamında bir cevap elde ederek alıcının karar vermesi, bu yönde önemlidir. Genel olarak arabaların tampon bölümleri ve bunun gibi diğer kapı bölümleri boyalı görülebilmektedir. Bu alanlarda sık bir şekilde lokal boya görülmektedir. Lokal boya ve ful boya kapsamında inceleme yapmadan önce, diğer boyalı görülebilen alanlar hakkında da bilgi verebiliriz. Araba tavanında da bazı durumlarda söz konusu bu boya işlemi görülebilmekte ve bu yönde de tespit yapılabilmektedir. Alıcılar da boya yapılan alanların bilgilerini edinerek aracı alma ya da almama konusunda karar vermektedirler. Şimdi de lokal boya ve ful boya konuları hakkında bilgiler verebiliriz.

Boya Kaporta Kontrolü Neden Yapılır?

Kaporta kontrolü ve boya ölçümü gibi ekspertiz işlemleri, aracın kaportasında herhangi bir müdahalenin olup olmadığını hızlı bir şekilde belirlemede önemli bir rol oynar. Eğer aracın kaportasında boya veya değişim söz konusu ise, bu durum aracın değerinde bir düşüşe neden olabilir.

Lokal Boya ve Ful Boya

Lokal boyalı alan demek, sadece ilgili parçanın belli bir bölümünün boyanması anlamına gelmektedir. Yani örnek olarak kaputun bir kısmı boyalı olabiliyor. Bu durumda güneşten dolayı bir tahribat söz konusu olabilmekte ve ilgili alana boya uygulaması yapılabilmektedir. Yani lokal boyalı alan için büyük bir sorunun söz konusu olmadığını bu noktada belirtebiliriz. Boya kontrolü neden yapılır sorusuna bir diğer verebileceğimiz cevap dahilinde, ful boyalı arabaların sorunlu olarak değerlendirildiğini de belirtebiliriz. Yani tamamı boyalı olan arabalar, genellikle çok ağır kazalara sahip olarak piyasada bulunmaktadırlar. Bu yönden de bilgi sahibi olmak için boya kontrolü yapılmakta ve bu yönde bilgi sahibi olunarak satış işlemleri devam etmektedir.

Boya Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aktif bir şekilde hizmet veren birçok farklı oto eksper hizmet servisi aracılığı ile bahsetmiş olduğumuz boya kontrolünü kolayca yapabilir ve bu yol ile de araç hakkında bilgi sahibi olarak bu yönde satın alma konusunda bir karar verebilirsiniz. Özellikle de boyalı alanların hangi boyutta kazalı olduğu yönünde de raporlar ile bilgi alabileceğinizi ve dolayısı ile de çok daha sağlıklı bir şekilde aracı satın alma ya da almama konusunda karar verebileceğinizi söyleyebiliriz. Boya kontrolü neden yapılır dahilinde verdiğimiz cevaplar kapsamında, söz konusu ikinci el araba piyasası içerisinde bulunan arabalardan satın almak için öncelikli olarak bu yönde bir kontrol yaptırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu kontrol neticesinde arabanın ne kadar kazalı olduğunu, orijinal olup olmadığını ve bunun gibi diğer bilgileri elde edebilir ve bu sayede de çok daha sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz. Firmamız da bu yönde düşük ücretler ile kaliteli bir şekilde oto eksper hizmetini sağlamaya devam etmektedir.

Whatsapp