Bobin Arıza Lambası Yakar mı?

Araçlardaki ateşleme bobinleri, kompakt elektrik transformatörleri ismi ile de bilinir. Bu cihazlar araba akülerinden 12 Voltluk düşük akımı alarak yakıtı ateşler. Bunun sonucunda da motor çalışır. Motorun çalışması için 12 voltluk akım daha yüksek voltaja dönüştürülür.

Arabalarda yer alan tüm bujilerin kendilerine ait ateşleme bobinleri bulunur. Bobinler bujilere tel ile fiziksel bir şekilde bağlanabilir. Başka bir bağlanma şekli ise kablo kullanılmadan bobinler buji üzerine oturtulur. Bujilerin yakıtı tutuşturmak için 15000 ile 20000 volt arasında elektriğe ihtiyacı vardır. Bu şekilde elektrik kıvılcımı oluşturabilir. Eğer araçların güçlü bir ateşleme bobini yoksa o zaman bu durum çok daha fazla yakıt tüketilmesine ve bunun yanında motorda tekleme meydana gelmesine sebep olur.

Bobin Arızaları Neden Meydana Gelir?

Bobinlerdeki problemin sebebi düşük voltajlı ya da yüksek voltajlı akü nedeni ile olabilir. B tarz bir durum araçlarda farklı problemlerin de meydana gelmesine neden olur. Bu sebeple zaman kaybetmeden akünün değiştirilmesi gerekir. Bu şekilde sorun çözülebilir.

Eski model araçlardaki aküler araç yaşının yüksek olması nedeni ile kolay bir şekilde bozulabilir. Bir aküde tam şarj durumunda 12.65 volt okunmuyorsa o zaman akü pilinde problem olduğu anlamına gelebilir.

Bobinlerde Arıza Problemleri Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda tekleme olması ya da sürüşte birtakım sorunlar meydana gelmesi aracın bobininde problem olduğu anlamına gelebilir. Zayıf ateşleme yapan bobin belirtileri, bobinin arızasına göre değişiklik gösterebilir.

Araç hareket halindeyken aşırı duman çıkarıyorsa bu durum ateşleme bobini arızalarına işaret edebilir. Otomobilden çok fazla duman çıkması, motorun silindirlerinde yanmayan yakıtın egzoz borusundan atıldığı anlamına gelir. Bu sorunun çözülmemesi araçlarda daha büyük problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Duman atma problemleri, egzoz borusundan siyah bir duman çıkması ile anlaşılabilir. Eğer bu dumandan benzin bir kokusu geliyorsa o zaman ateşleme bobinlerinde bir sorun var demektir.

Aracın normalden fazla yakıt tüketmesi de bobinlerde bir problem olduğu anlamına gelebilir. Araçlarda belirgin bir şekilde aynı yakıt ile daha az kilometre gidilmesi bobinde arıza olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda araç kontrol ettirilmelidir.

Motorun teklemesi de ateşleme bobininin arızalı olduğu anlamına gelebilir. Bu tür araçlarda yanlış ateşleme nedeniyle motorda öksürme ya da püskürtme gibi sesler meydana gelebilir. Araç yüksek hızlarda sürülürken sarsılma da görülebilir.

Benzinli Araçlarda Ateşleme Bobini Arızaları Neden Olur?

Benzinli araçlarda ateşleme bobininin arızalanması durumları farklı nedenlerden olabilir. Bujilerde çatlak meydana gelmesi, eskimeye bağlı arızalanmaları, buji ağız boşluğunda bozulmalar, enjektör arızaları ve yakıt karışımında dengesizlik olması, buji ömrünün azalması ile ateşlemenin yetersiz olması, araçta yan sanayi bobin parçalarının bulunması, buji kablolarının direnç ve ohm değerlerinde bozulmalar gibi sebepler ateşleme bobinlerinde problemler olmasına neden olabilir.

Bobinlerde sürekli arızalar meydana gelmiyorsa ilk defa böyle bir durum ile karşılaşılmışsa yıpranma ve eskime nedeni ile bobinler işlevini kaybetmiş olabilir. Bobin içerisinde sarmal tellerin yanı sıra özel devreler ile elektrik soketleri de yer alır. Buralarda arıza meydana gelmesi bobinin çalışmasını engeller. Sarmal tellerde problem oluşumu çok sık görülen bir durum değildir. Devresel arızalar çok daha fazla görülen problemlerdir.

Araçlarda sık sık bobin arızalarının meydana gelmesi durumunda bobinin değiştirilmesi soruna geçici bir çözüm sağlar. Asıl problemin bulunabilmesi için tüm ateşleme sisteminin kontrol edilmesi gerekir. Bujilerde meydana gelen problemler de bobinlerin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda hem buji hem de bobin değiştirilmelidir.

Bobin Problemi Nasıl Çözülür?

Otoexperim, aracınızın ateşleme sistemini detaylı bir şekilde kontrol ederek, buji ve ateşleme bobinlerinde olası sorunları tespit eder ve çözüm önerileri sunar. Oto ekspertiz hizmetimize başvurarak, aracınızın uzun ömürlü ve güvenli bir şekilde yol almasını sağlayabilirsiniz.

İlgili içerik:

Bakırköy Oto Ekspertiz

Whatsapp