Ateşleme Bobin Arızası

Ateşleme bobininin arıza yapma durumunda bazı standartlar uygulanması gerekmektedir. Eğer ki ateşleme bobini bozulması halinde aracın motoru titreşimli ve sesli bir şekilde çalışmaktadır. Motor rölantide iken stop etme durumunda marşa basıldığı anda motor geç çalışır ve araç kafa vererek ilerler kalkış ser olur ve çekiş gücü düşerek araç daha fazla yakıt tüketimi yapar.

Ateşleme Bobininde ki Arıza Nasıl Anlaşılır?

Ateşleme bobininde ki arızayı anlamak oldukça kolaydır. Aracınızda bağımsız bir elektroniksel ateşleme sistemi içerisinde çalışmaktadır. Buji kablosu olmadan da çalışan sistemler mevcuttur. Yeni model araçlarda sırayla ateşleme bobini sisteminin soketi çıkartılarak motorun ses ve tepkisi ölçülür. Soket çıktığı andan itibaren motorda herhangi bir sarsıntı veye titreşim görülür ise o bobin sorunsuzdur. Ancak soket çıkartıldığı taktirde motor çalışmasında hiçbir değişim yok ise o bobin arızalıdır. Silindir içi sistemde kıvılcım oluşmadığı için yanma sistemi çalışmamaktadır. Kontrolü sağlanan silindirlere ateşleme meydana gelmiyor ise o bujinin ateşleme bobini yada buji arızalı olma durumu mevcuttur. Kesin ve net bir arıza tespiti için direk olarak buji kontrol edilerek sağlamlığı anlaşıldıktan sonra ateşleme bobini kontrol edilir. Dilerseniz arıza tespiti için Otoexperim'e gelebilirsiniz. Uzman ekspertiz ekibimiz sizlere en iyi raporu hazırlayacak ve aracınızın bütün sıkıntılarını detaylıca size iletecektir.

oto ekspertiz

Ateşleme Bobini Nasıl Sökülür?

Ateşleme bobini sökülmesi için bobine bağlı olan elektriksel aksam sökülerek ateşleme bobini silindir içerisindeki kapağını sabitleyen cıvatanın sökme işlemi yapılır. Böylece ateşleme bobini yukarı yön tarafına çekilerek çıkartma işlemi gereklidir. Sökülme işleminde yapılması gereken en önemli hususlar motor sıcakken kesinlikle buji ve ateşleme bobini çıkarılmamalıdır. Sökme işleminde yalıtkan bir eldiven desteği ile sökme işlemi gerçekleştirilmelidir. Sırasıyla buji kabloları çekilmesiyle motorun titreşim ve sarsıntısı o bobinin sağlamdır ve bujide sağlamdır.

Whatsapp