Aracın gücünün arka tekerlere iletilmesi sonucunda ana bağlayıcı sisteme denir. Arkadan itiş gücüne sahip olan araçların tüm güç arka tekerlerde iken ön tekerlerin aracı yönlendirmek üzere kurulmuş bir teknolojisi vardır. Otomobil tarihine baktığımızda ilk üretilen araç arkadan itişli araç üretilmiştir. Önden çekişli sistemlerin inosyon ve teknolojinin gelişmesi ile beraberinde uzun zaman sonra üretilmiştir.

Oto Ekspertiz

Günümüzde inovasyonun hızla ilerlemesi ile beraberinde düşük maliyet olduğundan dolayı önden çekişli araçların üretimi arkadan itişli araçlara göre çok daha fazladır.

Arkadan İtişli Motor Nasıl Çalışır?

Arkadan itişli teknolojisine sahip araçların çalışma durumları motorun ürettiği güç aracın aktarma organlarına geçiş yaparak araka tekere güç veren teknoloji türüdür. Motor tarafından üretilen güç öncelikle vites kutusuna ordan iste safta ve son olarak diferansiyel ile tekerleklere gönderim yapılır.

Arkadan İtişli Araçların Performansı Nasıldır?

Arkadan itişli araçların motor gücü yeterlilik sağlamıyor ise performansta sorunlar yaşanabilir. Bu sistem günümüz inovasyonun gelişmesi ile beraberinde motor gücünün daha fazla olan araçlarda kullanılmaktadır. Aradan itişli araçların kalkışı sırasında anında gerçekleşen güç transferi arka bölüme iletildiği için aracın tekerlekleri patinaj çekme durumunu daha aza çeker. Arkadan itişli araçlar önden çekişli araçlara nazaran daha kısa zamanda hızlanabilirler.

Arkadan itişli araçların geçmiş yıllarda daha fazla üretim ve kullanımı mevcuttu. Otomotiv sektöründe daha ekonomik üretim sağlanması koşulu ile önden çekişli araçların üretimine ağırlık verilmektedir. Oto Experim olarak her otomobil markası için bunu söylememiz doğru olmaz. Arkadan itişli araçlar sektörde halen üretimine devam etmektedir fakat maliyeti düşürmek adına ve satışı arttırmak adına otomobil markaları önden çekişli üretime daha fazla öncelik tanımaktadırlar. Aynı zamanda detaylı ekspertiz raporuna ihtiyacınız varsa bizi ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp