Araçlarda Su Kaçağı Neden Olur? Tespiti Nasıl Yapılır?

Araçlarda fazla kullanım oranlarına göre farklı yerlerinde hasarlar, arızalar ve kaçaklar oluşması oldukça doğal bir şeydir. Su kaçağı oluşması durumlarında özellikle devir daim pompası, silindir ve hortum gibi aksamlarının kaçak yapması çok abartılacak bir durum değildir. Genellikle araçlarda iki tip su kaçağı oluşur. Bunlar; Aracın Dış Soğutma Sisteminde ve Gizli oluşan, kendini çok belli etmeyen kaçaklardır. Araçta oluşan her su kaçağı bu iki tipe bağlı kalmak zorunda da değildir.

Oto Ekspertiz

Kaçakların oluştuğu yerlerde genelde damlamalar, sızmalar ve oldukça yüksek bir püskürtme görülür. Bunları elbette kendi başınıza çözebilmeniz mümkün lakin yeterli bilgiye sahip değilseniz Yetkili Servislere ulaşarak işlemlerinizi basit bir şekilde çözdürebilirsiniz. Araçlarda Su kaçağının olma nedenleri her arabanın modeline göre değişmektedir çünkü farklı sistemleri kapsayan modeller de su iletimi olan yerler değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra silindir bloku adı verilen yerde saplama yüzleri kirlendiği taktirde de kaçaklar meydana gelmektedir.

Araçlarda Su kaçağı meydana gelmesinin en temel nedenleri;

  • Su deposunda oluşabilecek çatlak veya bir arıza.
  • Radyatör boru bağlantılarında veya kelepçelerinde gevşeme meydana gelmesi.
  • Radyatörde su sızma ihtimali.
  • Radyatör üst kapak yanması.

Aracınızda Su Kaçağının nedenini kendi bilgileriniz ile tespit etseniz bile onarımını yaparken bir Servise veya Ustaya danışmanızda fayda vardır. Üstelik diğer işlemlere göre oldukça yüksek maliyeti bulunmamaktadır.

Devirdaim Pompasında Meydana Gelen Su Kaçakları

Devirdaim Pompasının Su Kaçağı veya sızdırma yapmasının nedeni genellikle arızalanmış olmasından kaynaklanır. Bunun dışında pompanın millerinde aşınma ve zedelenme meydana geldiyse de sıvı sızdırması gerçekleşir. Sorunun buradan kaynaklandığını anlamak istiyorsanız Devirdaim pompasında yer alan Havalandırma deliğini kontrol edebilirsiniz.

Motor için önemli bir yere sahip olan bu Pompanın arızalı olduğunu fark ederseniz hızlı bir şekilde yaptırmanızı öneriyoruz.

Hortumda Su Kaçağı Meydana Gelme Nedeni ve Önlenmesi

Aracınızın hortumunda su kaçağı meydana gelmesi çoğu zaman aracın ısınmasından dolayı olmaktadır. Çünkü sıcak su hortumundaki veya radyatörde zamanla oluşan çatlaklar soğutulan suyu sızdırır. Bunun bir diğer nedeni ise gevşeyen ve hasar görmüş hortum kelepçelerinin eskisi gibi görevini yerine getirememesidir. Hortumda yer alan bir kaçak olduğunu düşünmekteyseniz elinizle sıkıştırıp tekrardan aracı çalıştırabilirsiniz.

Radyatörde Neden Su Kaçağı Oluşur?

Araç radyatörünün temel olarak su kaçağı oluşturmasının nedeni paslanmasından dolayı bilinmektedir. Bunun dışında elbet farklı nedenleri de bulunmaktadır. Bunlar; Üst-Alt hortum gevşekliği veya kelepçe gevşekliği olabilir. Aracınızla seyir halindeyken olabilecek herhangi bir durumda da Radyatör zarara uğramış ihtimali de var.

Su kaçağı tespiti ve onarımı konusunda Otoexperim'e başvurmak, aracın uzun ömürlü kullanımını sağlamak için önemlidir. Bu bağlamda, oto ekspertiz hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp