Araç krikosu nedir? Ne işe yarar? sizleri tamamen şeffaf bir şekilde aktarım gerçekleştirelim. Araçlarınızda yaşanacak problemlerin çözümü adına araç krikosu işlevini aktaralım. Her aracın bagajında bulunması gereken önemli bir yardımcı araçtır kriko, lastik değiştirmek gibi işlemler için kullanılmakta olan krikonun sürücü için hayatı önem taşıyan bir durumu mevcuttur. Kriko çeşitleri, kriko kullanımları ile merak ettiğiniz tüm bilgiye içeriğimizde ulaşabileceksiniz.

Kriko Nedir?

El ile taşınması mümkün olmayan ağır yükleri kaldırabilmek adına kullanılan alete kriko denir. Kaldıraç ve çıkrık sistemi ile makine sistemi içerisinde çalışmakta olan büyük ve hacmi geniş olan nesneleri basit bir güç yöntemi uygulayarak kaldırabilme imkanı sunan kriko aynı zamanda güvenli bir bakım yapmamızı kolaylaştırır.

Oto ekspertiz

Kriko Çeşitleri Nelerdir?

Krikolar kaldıracakları yük boyutundaki nesnenin çalışma standartları içerisinde göre sınıflandırılmaktadır. Bazı kriko çeşitlerinde manuel olarak kullanım yapılırken bazı modeller direk olarak hidrolik sistem dahilinde yada elektrik sistemi ile çalışmaktadır. Genel olarak tüm kriko çeşitlerini sizlerle paylaşalım.

Vidalı krikolar: Bir levye yardımı ile kullanılmakta olan vidalı krikolar bir tona ağırlığa kadar yük taşımaktadır.

Araç krikosu: Dişli bir çubuk sistemi olan araç krikosu 25 ton ağırlık kaldırabilme kapasitesi vardır.

Hidrolik kriko: Yükü hareket ettirmek adına hidrolik krikolar tercih edilerek suyun basıncından faydalanılmaktadır.

Elektrikli kriko: Bu krikolar boyutsal olarak farklılık göstermektedir. Elektrikli krikolar yükü kaldırırken elektriğin verdiği güçten yararlanmaktadır. Çakmak yuvası içerisine de kullanım sağlayabilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde en fazla kullanılan hidrolik kriko çeşitleri tercih edilmektedir. Kullanım bakımından hidrolik krikolar daha avantajlı ve uzun ömürlü olmaktadır. Fakat iyi bir marka olmayan hidrolik kriko zamanla elektriksel sorunlardan dolayı çalışmama durumuna sahiptir. Önemli olan ihtiyacınıza göre uygun ürünü tercih edilmektedir. Aslında en kaliteli kriko markası sizin elinize yatkın olan model ve markadır. İnternetteki kullanıcı yorumlarına yada forum sitelerindeki yorumları inceleyebilirsiniz.

Kriko Nedir ve Nasıl Kullanılır

Kriko Nasıl Kullanılmaktadır?

Her araç kullanıcısı krikonun nasıl kullanıldığını bilmek zorundadır. Bazen öyle bir zor yerde lastiğiniz patlar ki tek başınıza sorunuz çözmek durumunda kaldığınızda lastiğinizi değiştirebilecek profesyonellikte olmanız gerekmektedir. Oto Experim olarak sizlere kriko ile araç tekerleklerini kolayca değiştirebileceğiniz rehber hazırladık.

Krikoyu yerleştirmeden önce aracınızın kaymayan bir düzlem içerisinde olduğunda emin olun. Her ihtimale karşı tekerleklerinizin önüne takoz yerleştirin.

Aracınızın ağırlık merkezini bularak doğru bir açıda kaldırmanız gerekmektedir. Aracınızın ağırlık bilgilerine kullanım kılavuzu içerisinden ulaşabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra kaldırma işlemini gerçekleştirerek istediğiniz seviyeye getirin.

Kriko Nasıl Çalışmaktadır?

Kriko çalışma standartları oldukça basit bir yapıya ve mekanizmasına sahiptir. Sistem destek noktasından ayarlandığı taktirde uygulanan kuvvet kriko sacına iletilir ve kaldırma işlemi gerçekleşmektedir. Hidrolik krikoda ise fizik kuralındaki Pascal prensibi ile çalışan bir yöntem vardır. Tek yönde sıvının iletken vanaların çaplarına pistonlar bulunmaktadır.

Whatsapp