Otomobiller, günümüzde son derece gelişmiş bir teknoloji yapısı eşliğinde üretilmekte ve bu yönde de kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Söz konusu otomobillerin üretimi esnasında dikkate alınan en önemli konulardan biri de frenleme sistemi ve motor kontrolü olarak bilinmektedir. Bu bağlamda meydana gelen teknolojik gelişmeler sayesinde son derece gelişmiş bir motor kontrol sisteminin oluşturulduğunu ve bu yönde de otomobillerin üretilerek satışa sunulduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmiş yapıya sahip olan motor kontrol sistemleri, teknik ismi ile EKM, yani elektronik kontrol modülü olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında motor beyni ya da araç beyni olarak da bilinen bu konu kapsamında, araç beyni nedir? (ecu-ecm) kapsamında bilgiler verebilir ve incelemeler yapabiliriz. Öncelikli olarak bu yönde genel bir tanım yapabilir ve ardından da diğer konularda bilgiler verebiliriz.

Araç Beyni Genel Tanımı

ECU ya da diğer adı ile ECM, motorun yönetimi ve kontrolünden sorumlu olan ve arabanın en hayati donanımlarından biri olan bir modül olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç beyni nedir? (ecu-ecm) sorusu dahilinde, bu donanımın motorun tüm çalışma şartlarını sürekli olarak kontrol ettiğini, tüm parametreleri hesapladığını ve bu yönde de değişkenleri ayarladığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda da söz konusu donanım, aracın en hayati mekanizmalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de frenleme konusunda arabanın kilitlenmeden durmasını sağlayan ABS sistemi ile direkt olarak bağlantılı olan bu donanım, her açıdan otomobilin en önemli mekanizması olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi de bu donanımın özellikleri hakkında bilgiler verebilir ve ayrıca diğer görevlerinden de söz edebiliriz.

Araç Beyni Özellikleri

Kullanıcı ECU sistemi sayesinde frene bastığında, söz konusu bu sistem fren mekanizmasını belirli aralıklar ile sık bir şekilde hidrolik göndermekte ve bu yol ile de son derece kolay bir şekilde ABS sistemi devreye girerek araba kilitlenmeden durabilmektedir. Bu sayede de ani frene ihtiyaç duyulduğu anda son derece kolay bir şekilde otomobil durdurulabilmekte ve kazalar büyük oranda engellenebilmektedir. Araç beyni nedir? (ecu-ecm) incelemesi dahilinde, söz konusu bu donanım dahilinde meydana gelecek olan bir arıza da bu yönde büyük bir öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi de bu donanım dahilinde ne tür arızaların oluşabileceğiz yönünde bilgiler verebilir ve ardından da bu arızaların nasıl tespit edilebileceği yönünde incelemeler yapabiliriz.

Oto ekspertiz

Araç Beyni Arızaları

Söz konusu sistem dahilinde incelediğimiz araç beyni nedir (ecm-ecu) sorusu kapsamında, bahsetmiş olduğumuz mekanizmanın birçok farklı sebep ile arızalanabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle de yeni model arabalar için araba çalışmaz durumda iken vitesi boşa alarak arabayı ilerletmenin, yani halk arasında bilinen tabiri ile vurdurma işleminin yapılmasının, bu yönde yeni model otomobillerin beyni için büyük bir olumsuzluğa etki edebileceğini söyleyebiliriz. Bu tür durumlarda araç beyni etkilenmekte ve arıza verebilmektedir. Bunun sebebi ise söz konusu sistemin, aracın elektrik aksanına bağlı olması ve sürekli olarak da yarı aktif konumda olmasıdır. Şimdi de bu arızaların nasıl tespit edilebileceği yönünde incelemeler yapabilir ve bilgi verebiliriz.

Arızalar Nasıl Tespit Edilebilir?

OtoExperim hizmetleri sayesinde söz konusu araç beyninde meydana gelmiş olan tüm arızaları son derece kısa bir süre içerisinde tespit edebilir ve bu yol ile de ilgili bakım ya da onarım aşamalarına devam edebilirsiniz. Firmamızın verdiği kaliteli hizmet seçeneği dahilinde de bu arıza tespit işlemlerinin düşük bir maliyet ile kaliteli bir şekilde sunulduğu yönünde bilgi verebiliriz. Eğer ekspertiz hizmeti almak istiyorsanız bizi ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp