Arabamın değeri ne kadar?

Arabamın değeri ne kadar? Bazen emektarımızı değiştirip yenilemek isteriz. Bazen de hayat istediğimiz gibi gitmez ve bizim karşımıza çıkarttığı sürprizler yüzünden nakit ihtiyacımızı ilk önce aracımızı satarak gidermeye çalışırız. Peki ne kadara satacağız, arabamın 2. El piyasa değeri ne kadar?

2.el araç değeri hesaplama yazılımları ya da web siteleri oldukça arttı. Araç bilgilerimizi girip sonucu gönderdiğinizde sizlere ortalama bir maliyet çıkartıyor. Bu uygulamalara gerçekten güvenilebilir mi? Otomobil 2. El değeri nasıl belirleniyor ve neler fiyata etki ediyor. Gelin işi erbabından öğrenin.

2. el arabanın değerini etkileyen faktörler

2.el arabamın değerini etkileyen faktörleri ne kadar bir arada tutabilirseniz otomobilinizin satış değeri bir o kadar yükseleceği gibi, satış sürecinizde oldukça hızlı ilerleyecektir. Çünkü araç alımı aşamasında, otomobil almak isteyen herkes tıpkı sizin gibi bazı detayların üzerinde özellikle duracak ve kararını ondan sonra verecektir.

Yetkili servis bakımlı araç almak

Yetkili servis bakımlı araç almak dikkat edilen ilk etken. Her ne kadar otomobiliniz kazası ya da arızası olup, servis kayıtlarına geçse de yetkili servislerin güvenilirliği ve orijinal parça kullanmaları otomobillerin kullanım ömürlerini direkt olarak etkilediğinden otomobil almak isteyen insanlar aracın yetkisi servis bakımlı olup olmadığına özellikle dikkat ederler. Nasıl edilmesin ki bazen dışarıda tamir adı altında türlü oyunlar sergilenebiliyor. Yetkili servislerde böyle bir durum olmadığı için otomobilin satış aşamasında neredeyse %10 oranında fiyat farklı oluşuyor. Anlayacağınız normal bir araç 200.000 TL ediyorsa, yetkili servis bakımlı bir araç 220.000 – 230.000 bandında satılabilir. İnsanlar aracı aldıktan sonra bir sürprizle karşılaşmaktansa biraz daha fazla verip içi rahat binmeyi tercih ediyorlar.

Oto Ekspertiz

Aracın geçmiş hasarı, satış rakamını etkiler

Aracın geçmiş hasarı, satış rakamını direkt olarak etkiler. Bu husus özellikle ülkemizde ciddi bir şekilde önemseniyor. Yurt dışında durum tam tersi. Eğer aracın değişen bir parçası var ve orijinal parça kullanılmışsa parça yenilendiği ve deforme ömrünün uzadığı için, satış aşamasında daha yüksek rakama satılıyor.

Ülkemizde “orijinal” takıntılığı nedeniyle bu durum tersten işliyor. Otomobilin değeri yaptığınız hasarın boyutu ve tramere işleyeceği rakam bazında farklılık gösterecektir. Tabi ki ön tampon, çamurluk gibi plastik parçaların minimal hasarları sonucunda boyanma durumlarını birçok insan pek kafaya takmaz. Zaten bu hasarlar ekspertiz aşamasında ölçüm sonuçlarında da yer almaz. Fakat özellikle ön taraftan yapılan ağır hasarlar, otomobilinizin satış değerini etkileyecektir.

Kaputun değişmesi, boyanması %3-4 oranında bir fiyat farklılığı doğurur. Ayrıca, kapılarda ki ya da bagaj kapağında herhangi bir müdahale de satış aşamasında %1-2 oranında da olsa bir fark doğuracaktır. Eğer tramer rakamınız çok yüksek çıkarsa %20 ‘ye varan bir oranda fiyat farklılığı karşınıza çıkar.

Otomobil fiziki durumu

Otomobil fiziki durumu da satış rakamını etkileyen etmenlerin başında yer alır. Lastikleri aşınmış, sağı solu darbeli, koltukları ve dışı kirden görünmeyen bir araca verilen rakamla, pırıl pırıl parlayan bir araca verilen rakam tabii ki bir olmaz. Hatta araba çok kötü görünüyorsa belki de fiyat soran bile olmaz.

Bu nedenle bazı ayrıntılara satış yapmadan önce dikkat edin. Koltuklarınızı iyice silip, aracın hasarlı bölümlerine kadın ojesiyle rötuş yapabilirsiniz. Oldukça ucuz ve kalıcı bir yöntemdir. Bu detaylar hem aracınızın alıcısını çoğaltır hem de alıcı kişi aracı beğenip almaya daha meyilli olacağından yüksek rakamlara satma ihtimaliniz fazlalaşır.

Sonuç olarak Arabamın değeri belirleme aşamasında dikkat edilen bazı farklı faktörler olsa da yukarıdaki 3 aşama otomobil değer belirlenmesinde en can alıcı konular. Tüm uygulamalar, yazılımlar ağırlıklı olarak 3. Üzerinden hareket ediyor. Siz hangisini kullanacaksınız, değer belirleme aşamasında neler yapmalısınız biraz da bunlara değinelim.

Otomobilinizin değerini araştırarak belirleyin

Otomobilinizin değerini araştırarak belirleyin. Asla tek bir değişken özelinde sabit kalmayın. Sahibinden gibi bilindik platformlar dışında, cep telefonu uygulamaları gibi birçok yardımcı programlarda bilgileri girdikten sonra sizlere rakam aktarabilir. Karşınıza çıkan rakamlar doğrultusunda aracınıza ortalama bir değer biçebilirsiniz. Değerlendirmeler aşamasında yukarıdaki maddeler kadar, diğer araçların ortalaması da oldukça önemlidir. Aciliyetiniz varsa ortalamanın biraz altında bir rakam yazarak otomobilinizin satışını hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Otomobilinizi satışa çıkarmadan önce, profesyonel bir oto ekspertiz hizmeti almak, aracınızın gerçek değerini doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. OtoExperim, uzman ekibiyle aracınızı detaylı bir şekilde inceleyerek, doğru ve adil bir değerleme yapmanıza katkı sağlar. Bu sayede, aracınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde satışa çıkarabilirsiniz.
Whatsapp