Antifiriz 0 derece ve altındaki radyatör suyunun katılaşarak suyun donmasını önleyen maddedir. Antifriz daha çok otomobillerin motorlarında kullanılmaktadır.Havanın 0 derece altını gördüğü süreçte radyatörlerde bulunan devirdaim yapabilmesi adına radyatör suyunun kesinlikle donmaması gerekmektedir. Radyatör suyunun donmaması için yapılacak işlem suyun içine antifiriz eklenmedir. Antifiriz bir alkol çeşididir. Donma noktası antifriz türüne göre değişkenlik gösterebilir. Kalitesi ve çeşitleri baz alındığında antifirizlerin donma noktaları -50 veya -60 dereceye kadar düşürmektedir.

Eğer su donmuş yada donmak üzere ise motor devir daim yapamayacağından dolayı aracın motorunu soğutamaz ve motor çok kısa zamanda hararet yaparak motorun yanmasına sebebiyet verecektir. Kimya’da bileşen olarak (HO CH2CH2OH) etilen glikol adı verilmiştir. Antifirizler farklı renklerle karşımıza gelebilirler kırmızı, yeşil ve mavi en yaygın antifiriz renkleridir.

Oto Ekspertiz

Antifirizlerin faydaları olduğu gibi araç için zararlarıda mevcuttur. Antifiriz suyun donmasını önlemek adına alınan bir önlem çeşididir. Motorun hararet yapmasını ve motorun en az derecede zarar görmesini sağlayarak daha uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Dolaşım içerisinde bulunan tüm aksamım kireçlenmesini önleyerek tam koruma sağlayıp aracın kullanılabilirliğini arttırarak zarar görmesini engeller. Kışın zorlu hava şartlarında dikkat edilmesi gereken motor suyuna yani radyatörde bulunan sıvının katılaşarak antifiriz miktarını aracın kullanıldığı coğrafik koşullara göre aynı zamanda iklim koşullarına göre değişkenlik gösterir.

İklim Koşullarına Göre Antifiriz Kullanımı

Türkiye iklim koşulları baz alındığında üst seviye koruma için %35 ila % 50 miktarında antifiriz kullanımı tavsiye etmekteyiz. Karışım yapılacak olan suyun yumuşatılmış ve distile edilmiş bir su tarafından gerçekleştirilmesi çok daha iyi olacaktır. Çünkü sert sular antifirizin içerisindeki bileşenlerin koruyucu katkılarının etkisini azaltmaktadır.

Bomometre ölçümü yapılarak antifiriz eklenmesi yapılması gerekmektedir. Bomometre cihazı, karışım içerisindeki etilen glikon yani antifiriz miktarını tam olarak saplamaktadır. Antifirizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçümleyerek net bir veri ile işlem yapılmaktadır. Piyasa içerisinde çok fazla çeşit antifiriz mevcuttur. En iyi antifiriz su ayarı işlev olarak aynı zamanda suyun donma derecesini düşüren ve kaynama derecesini yükseltebilen antifiriz uygulaması yapılmalıdır.

İkinci El Araç Alırken

Oto ekspertiz yaptırırken aracınızın motor mekanik aksamlarını kesinlikle kontrol ettirmelisiniz. Marka ve uzman kadrosunu ile güçlü oto ekspertiz firmalarını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Oto ekspertiz firması tarafından TSE 13805 belgesine sahip oto ekspertiz hizmeti veriyor olması sizin için güvenilir bir kaynak olacaktır. Yaptığı oto ekspertiz raporunun arkasında durabilen güçlü bir işletme kontrolünde gerçekleşecek olan oto ekspertiz raporunun ileride oluşabilecek sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız.

Detaylı oto ekspertiz yaptırmak isterseniz öncelikle oto ekspertiz fiyatları sayfamızı ziyaret ederek randevu alabilirsiniz.

Whatsapp