Airbag (Hava Yastığı) Nedir?

Hava yastığı (airbag) sistemi, aracınızın güvenlik bileşenlerinin en önemli parçalarından biridir. Airbag sisteminin doğru şekilde çalışması sizin ve yolcularınızın, ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek bir kazadan kurtulmanızı sağlayabilir.

Oto Ekspertiz

Airbag sistemi yıllar boyunca binlerce hayat kurtardı. Peki, airbag sistemi tam olarak nasıl çalışıyor? Airbag / hava yastığı sistemi son derece karmaşıktır. Sürücü ve diğer yolcuların korunması için kaza anında milisaniyeler içerisinde tetiklenmesi gerekir.

Çoğu arabada gösterge panelinin önünde airbagler bulunur ve birçok araçta aracın yan tarafında da airbagler yer alır. Bu airbagler sıkıştırılır ve küçük bir alanda muhafaza edilir. Bir kaza olduğunda, hava yastıkları çok hızlı bir şekilde hava ile dolar ve arabadaki insanlara bir çarpışma anında savrulmamaları için bir yastıklama sistemi sağlar. Bu sistem, yaralanmayı veya ölümü tamamen önlemese de, birçok durumda insanları kurtarabilir.

Airbag ve Çarpışma Sensörleri (Airbag Kontrol Ünitesi)

Hava yastığı sisteminin başarısının en önemli parçası çarpışma sensörleridir. Tekerlek hızını, koltukta oturan kişinin durumunu, fren basıncını ve darbesini ölçen farklı tipte sensörler ve diğer araç durum göstergeleri, kabinin ön kısmında bulunan airbag kontrol ünitesi tarafından izlenir. Sensörler, verileri analiz eden ve emniyet kemeri kilidi, otomatik kapı kilitleri ve hava yastığının açılması gibi güvenlik özelliklerini düzenleyebilen airbag kontrol ünitesine sinyal gönderir.

Otomobillerde kullanılan iki tip hava yastığı sensörü vardır. Bunlardan biri elektrikli, diğeri mekaniktir. Elektrik sensörleri tasarımda farklılık gösterir. Hava yastığı sisteminin başarısı, çarpışma sensörlerinin yalnızca doğru şekilde değil, aynı zamanda son derece hızlı çalışmasına da bağlıdır, bu nedenle airbag sisteminin en pahalı ve teknolojik olarak en gelişmiş kısmı sensörlerdir.

Airbag Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyım?

Airbag ışığı yandığında anlaşılması gereken en önemli şey, bir çarpışma durumunda hava yastığının açılmayacağıdır. Aracınızda airbag ışığı yanarsa, sorunu derhal teşhis ve tamir ettirmek için aracı uzman birine kontrol ettirmeniz önerilmektedir. Hava yastığı ışığının yanmasının yaygın nedenleri şunlardır:

· Emniyet kemeri sistemiyle ilgili bir sorun: Emniyet kemeri sensörünü engelleyen bir şey olabilir. Bu, emniyet kemerinin doğru şekilde takılıp takılmadığını algılayan sensördür. Tokanın içine sensörün hava yastığı ışığını tetiklemesine neden olabilecek toz, kalıntı veya bozuk para gibi bir şeyin düşmediğinden emin olun.

· Aracınız, hava yastığının açılmasını gerektirmeyen ancak yine de aracın çarpışma sensörlerini tetikleyen küçük bir çarpışmaya karıştıysa, sıfırlanması gerektiğini belirten ışık yanabilir.

Arabamda Arızalı Hava Yastığı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aracınızda bir airbag kontrol ışığı varsa ve yanıyorsa, bu ışık hava yastıklarının arızalı olduğunu veya airbag sisteminde bir sorun olduğunu gösterebilir. Araçta airbag gösterge ışığı yoksa araçta arızalı bir hava yastığı olup olmadığını anlamanın gerçek bir yolu yoktur.

Airbag ışığı yanarsa, aracı bir uzmana kontrol ettirmek en iyisidir. Airbag sistemi ve onları izleyen sensörler karmaşıktır ve mutlaka bir profesyonel tarafından tamir edilmelidir. Sistem airbag sisteminde bir arıza veya sorun algıladığında bu ışık yanar. Hava yastığı sistemi hayatınızı kurtarabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede airbag kontrolü yaptırmak en iyisidir.

Airbag Kontrolü Nasıl Yapılır?

Airbag kontrolü yapmanın birkaç yolu vardır. Airbag sisteminizin düzgün çalıştığından emin olmak, sizin ve yolcularınızın güvende olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, airbag sisteminizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir. Airbag sistemleri sizin için hayati bir öneme sahip olduğundan dolayı mutlaka bir uzmana kontrol ettirilmelidir. Airbag kontrolünü sağlayan uzman, eğer varsa sorunun nerede olduğunu kısa sürede bulacaktır.

Ekspertizde Airbag Kontrolü

Araç güvenliği açısından kritik bir rol oynayan airbag sistemleri, kazalardan kaynaklanan olumsuz etkileri en aza indirmek adına tasarlanmıştır. Otoexperim, airbag sisteminin yanı sıra aracın genel güvenlik durumunu detaylı bir şekilde değerlendirir. Eğer aracınızda airbag ışığı yanıyorsa veya airbag sisteminde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen airbag kontrolü hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Sürücü ve yolcuların güvenliği bizim önceliğimizdir. Oto ekspertiz hizmetimizden yararlanarak aracınızı güvenle değerlendirebilirsiniz. Şubelerimiz ile alakalı bilgi almak ve bizi ziyaret etmek için Oto Experim şubelerine göz atabilirsiniz.

Whatsapp