Sanayi sektörü, ülkemizde ve ayrıca dünyanın diğer tüm gelişmiş ülkeleri içerisinde en çok gelişim gösteren ve üzerine en çok yatırım yapılan sektörlerin başında yer almakta ve bu sektör içerisinde de son derece fazla sayıda piyasa bulunmaktadır. Bu piyasaların başında da otomobil piyasası gelmektedir. Günümüzde sürekli olarak yeni alıcılar bulan otomobiller için üretimlerin devam ettiğini ve dolayısı ile de gelişen bir otomobil sektörü kapsamında da yeniliklerin kullanıcılar ile buluştuğunu söyleyebiliriz. Yeni model arabalar içerisinde bulunan motor beyni hizmeti ve yapısı da bu yönde sağlanan en önemli gelişmelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazı içerisinde de araç beyni hakkında bilgiler verebilir ve ayrıca airbag beyin kontrolü hakkında da detaylı bir şekilde inceleme yapabiliriz.

Araç Beyni Genel Tanımı

Söz konusu otomobillerin neredeyse tamamında bulunan araç beyni, otomobilin en hayati mekanizmalarının başında yer almaktadır. Dolayısı ile de bu sistem kapsamında oluşabilecek herhangi bir hata yüzünden ya da bir arıza yüzünden arabanın yürüyen aksanının arıza verebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca airbag beyin kontrolü kapsamında geçerli olan motor beyinleri de arabanın motorunun çalışabilmesi ve sorunsuz bir şekilde arabaya itiş kuvvetinin verilebilmesi için gerekli olan ilk donanımdır. Bu bilgi bağlamında bir otomobil içerisinde bulunan en hayati donanımın araç beyni olduğu yönünde bilgi verebiliriz. Şimdi de bu araç beyninin airbag ile ilgisini açıklayabilir ve bu yönde de incelemeler yapabiliriz.

oto ekspertiz

Araç Beyni ve Airbag

Airbag, günümüzde üretimi yapılan her otomobilde bulunan ve özellikle de 1990 model ve sonraki dönemlerdeki otomobillerde bulunabilen en gelişmiş araba donanımlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Arabalarda bulunan bu sistem sayesinde herhangi bir çarpışma sonucunda kullanıcıları korumak amacıyla bir hava yastığı açılmakta ve içerisinde bulunan gaz sayesinde de kullanıcıların hayati organları korunabilmektedir. Bu bağlamda söz ettiğimiz airbag sisteminin de araçlar açısından hayati önem taşıdığını söylemek mümkün. Airbag beyin kontrolü konusunda da söz konusu sistem dahilinde çarpışma sensörlerinin ve diğer ilgili mekanizmaların beyne bağlı olduğunu ve bu yönde de çalışır durumda olarak kullanıcılara kaza anında zarar gelmemesini sağladığını söyleyebiliriz.

Airbag Arızaları ile Beyin Bağlantısı

Aracın motor beyninde ya da bunun gibi önemli bir donanımında meydana gelebilecek olan bir problem, aracın airbag sistemini de etkileyebilmekte ve bu yönde de kaza anında olası bir sorunun çıkabilmektedir. Bu bilgi bağlamında, söz konusu otomobil beyinlerinin ve airbag sistemlerinin sürekli olarak bakımlı bir şekilde araç içerisinde mevcut bulunması gerektiği yönünde bilgi verebiliriz. Airbag beyin kontrolü kapsamında meydana gelebilecek sorunlar ve arızların başında da ilgili sistemi olumsuz bir şekilde etkileyebilecek olan işlemler gelmektedir. Yani araba çalışmaz vaziyette iken boş vites ile arabanın ittirilmesi gibi işlemler, arabanın beynine zarar verebilmekte ve bu bağlamda da arızaların önemli kayıplara yol açabilmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada da arıza tespit durumu çok önemlidir.

Arıza Tespiti ve Onarımı

OtoExperim eksperitz hizmetleri sayesinde söz konusu araç beyni dahilinde ya da airbag sistemi dahilinde meydana gelebilecek olan arızaların tespit edilebileceği yönünde bilgi verebiliriz. Bu hizmetler dahilinde, firmamızın sağlamış olduğu özel ekspertiz hizmetlerinin son derece kaliteli bir şekilde ve düşük maliyetler eşliğinde kullanıcılara sunulduğunu ve bu yönde de sürekli olarak yeni gelişmeleri takip ederek, bilgisayar destekli dijital ortamlarda arabaların muayene edilebildiğini söyleyebilir ve bu yönde de avantajlı ve kaliteli bir şekilde hizmet alabileceğinizi ekleyebiliriz. Eğer ekspertiz hizmeti alacaksanız sizleri Bakırköy oto ekspertiz merkezimize bekliyoruz.

Whatsapp