Adblue nedir, ne işe yarar, hangi araçlarda kullanılır?

Her geçen gün dünyamız kirleniyor ve dünyamızı bu kirlilikten kurtarmak için yeni çözümler üretmek gerekiyor. Özellikle yakıt kirliliğinin gittikçe artması ile araçların çevreye zararı katlanarak büyümektedir. Bir araç satın aldığınızda sadece güçlü motoru, konforu ya da teknolojik standartları sizin için yeterli olmamalı. Otomotiv sektörünün gelişimi ile daha temiz çevre ve sıfır atık projeleri önem kazanmaktadır. Bu kapsamda araçların yakıt kirliliğini önlemek için geliştirilen teknolojiler vardır. Bunlardan biri de Adblue olarak bilinir. Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımının zorunlu olduğu bu sıvı çözelti – Adblue nedir, nerelerde kullanılır, ne işe yarar, çevreye faydaları nelerdir; hep birlikte inceleyelim.

Adblue Nedir?

Sıfır atık kavramı ile yakıt kirliliğini önlemek amacı ile çıkılan yolda zararlı gaz salınımını en aza indirmek için kullanılan sıvı çözeltiye Adblue denir. Çevre dostu bir teknoloji olan Adblue özellikle dizel araçlar için etkilidir. Ablue çözeltisinin amacı dizel motorlu araçların atık gaz salınımını düşürmektir. Bu doğrultuda egzoz gazının içindeki azot oksit Adblue ile %67 oranında azalır. Euro 6 Emisyon Standartları’na göre Adblue çözeltisi ile araçların ideal egzoz salınımı değerleri belirleniyor. Bu doğrultuda Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde Adblu kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Adblue ne işe yarar

Adblue ne işe yarar?

Dizel araçlarda egzoz emisyon salınımını düşürmek amacı ile kullanılan Adblue %32,5 oranında temizlenmiş üre ve %67 oranında saf sudan meydana gelir. Egzoz gazında bulunan azot oksit çevre kirliliğinin en temel maddelerinden biridir. SCR sistemi yani seçici katalitik indirgeme sistemi olan olan araçlarda egzoz gazındaki azot oksit Adlue ile ayrıştırılır ve azaltılır. Bu sayede çevreye daha az zararlı sürdürülebilir bir gaz salınımı yayılır. Dizel araçların motorları yüksek sıcaklıkta egzoz gazını amonyağa dönüştürülür. Bu sayede dizel yanması oluşur. Dizel yandıktan sonra nitrojen asit ile reaksiyona girer. Reaksiyon sonucu atık gaz parçalanır. Son olarak zararsız nitrojen ve su buharı olarak çevreye yayılır. Adblue ile daha temiz çevre mümkündür.

Kısaca Adblue; dizel araçlarda SCR katalizörü ile birlikte çalışarak zararlı azot oksit gazlarının çevreye yayılmasını önler. Zararlı gazları parçalayarak çevreye zararsız nitrojen ve saf su olarak yayılmasını sağar.

Adblue çevreye faydaları nelerdir?

  1. Asit yağmurlarının oluşmasını önler
  2. Doğal floranın bozulmasını engeller
  3. Atmosfere yayılan azot oksit miktarını minumuma indirir.
  4. Egzoz emisyon oranlarını düşürür
  5. Toksik kimyasal maddeleri çözer ve daha sürdürülebilir bir dünya oluşturur.

Adblue hangi araçlarda kullanılır

Adblue hangi araçlarda kullanılır?

Adblue ilk dönemlerde sadece tır, kamyon ve ticari araçlarda kullanılıyordu. Lakin günümüzde binek araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarda adblue kullanılmaktadır. Adblue benzin istasyonlarından kolaylıkla satın alabileceğiniz bir sıvıdır. Yetkili servisler bu sıvıyı sizin için kolaylıkla oldurabilir. Eğer talimatlar doğrultusunda ilerlerseniz Adblue kendiniz bile doldurabilirsiniz. Adblue araçların çalışması için hayati bir sıvıdır. Araçlarda adblue çözeltisinin azaldığını gösteren bir panel bulunur. Eğer adblue biterse araç çalışmaz. Bu yüzden adblue sıvısı bitmeden araçlarınıza doldurmanız gerekir.

adblue nasıl doldurulur

Adblue nasıl doldurulur?

Adblue sıvısı dolumu yapmak oldukça kolaydır. Genellikle otomobillerde yakıt kapağının yanında adblue sıvısını doldurabileceğiniz bir kapak bulunuyor. Bu kapaktan sıvıyı dökmeniz yeterli olacaktır. Lakin burada dikkat etmeniz gereken şey adblue doldururken aracın kontağının kapalı olması gerektiğidir. Eğer tüm depo dolduysa ve şişenizde sıvı kaldıysa adblue saklamanızda bir sakınca yoktur. Azaldıkça deponuza ekleme yapabilirsiniz. Kış aylarında -11 derecede adblue donar. Lakin havalar ısındığı zaman sıvı tekrar eski haline gelir. Her 1000 km’de araç 1 litre adblue harcar. Adblue sıvısının ideal saklama değerleri -6 ile -25 derece arasındadır.

Adblue, sadece çevreyi koruma amacıyla kullanılan bir çözüm olmanın ötesinde, aynı zamanda araç sahiplerine bir dizi avantaj sunar. Dizel araçlarda kullanılan bu çözelti, sadece egzoz emisyonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda motorun daha etkin çalışmasını sağlar, uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Adblue'nün düzenli kullanımı, aracınızın çevreye duyarlı olmasının yanı sıra performansını ve verimliliğini de artırabilir. Otoexperim, aracınızın genel sağlık durumunu kontrol ettirin ve çevreye duyarlı bir sürüş deneyimi yaşayın. Oto ekspertiz hizmetimize göz atın ve aracınızın uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde yol almasına katkıda bulunun.

Whatsapp