ABS (Anti Blok Sistem) ’nin teknolojisi ile mevcut aracın seyir halinde ABS fren mekanizması çalışmasıyla aracın sarsılmasını engeller.
ABS teknolojisi bulunmayan eski araçlarda, seyir halindeki araç yol tutuşunda yol üzerindeki ıslak veya kaygan zeminde fren yapıldığında zaman tekerlekleri bloke hale gelirdi. Bu tarz bir durum tam anlamıyla fren ve direksiyon hakimiyetini kullanıcı kaybediyor. ABS teknolojisi olmayan araçlarda ağır kazalar yaşanması söz konusudur. Ancak araç sürücüsünün deneyimli olduğunu var sayar isek aralıklı frenler yaparak ABS teknolojisi olmayan aracı sürücünün tecrübesi sayesinde aralıklı fren yaparak durdurmak mümkündür.

Oto Ekspertiz

ABS Fren Nedir?

ABS fren sistemi, her lastiğin dönme performansına göre ölçümlenerek elde edilen netice sonucunda hesaplama birimine iletir. İletilen birim ise görevi tekerleklerin dönüş performansını tek tek karılaştırarak işlem güvencesini iletir. Eğer ki tekerleklerden birinin performansında diğerlerine göre düşük bir birim elde edilir ise bu teker bloke etme konusunda tehdit olma anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda tekere daha az hidrolik baskısı ile fren baskınının ABS pompası ilave edilerek işlem tekrarlanır. Bu baskı sonucunda tekerler arasındaki dönüş performansı tam anlamıyle uyum gösterene kadar devam etmektedir. ABS teknolojisinin sürücü fren pedalından ve klasik ABS Fren sesinden anlaşılır. ABS fren teknolojisi bulunun araçların ABS sistemi içerisinde bulunmayan araçlara göre daha kısa bir fren mesafesi bulunmaktadır.

ABS Nasıl Çalışır?

Araç aşırı yük altında yada hızlı bir sürüş halinde iken fren sistemlerinin tekerleklere istenilen doğrultuda iletilmesi gerekmektedir. ABS fren sistemi tekerleklerin kilitlenmesini engellemek için yapılan bir teknolojidir. Fren yapıldığı anda hızdan yada zemin kayganlığından kaynaklı olarak tekerlerin devir sırasındaki değişimini kontrol altına alır. ABS fren sistemi basıncı düşürerek kilitlenmenin önüne geçer. ABS fren sistemi kilitlenmeyi öneyerek fren mesafesini kısaltmanın devamında direksiyon hakimiyetinide stabil hale getirmiş olur.

Oto Experim olarak aracınızın ABS fren sistemini düzenli bir şekilde yetkili servis tarafından bakımının yapılması güvenliğiniz ve çevre güvenliği açısından çok önemlidir. Unutmayın zamanında bakım hayat kurtarır. Aynı zamanda aracınızda problem olduğunu düşünüyorsanız uzman ekspertiz ekibimize aracını gösterek detaylı rapor alabilirsiniz.

Whatsapp