ABS İkaz Lambası Nedir?

Araçların gösterge panelinde ABS uyarı ışığı da bulunur. Bu uyarı ışığı oldukça önemlidir. Araç her çalıştığında bu ışığın bir süre yandığını görebilirsiniz. Bunun yanında anti kilit frenleme sisteminde bir problem olması durumunda da bu ışık yanar. ABS ışığının uyarı şeklinde yanması, frenleme sisteminde bir problem olduğu anlamına gelir.

Araçlarda yer alan ABS ışığı anti fren kilitleme sistemi problemleri durumunda yanar. Bu ışıklar çoğu zaman kehribar renklidir. Bazı durumlarda ise sarı, turuncu ya da kırmızı renklerde yanabilir. Anti kilitleme fren sistemi bazı durumlarda frenlemeden sorumludur. Bu sistem tekerleklerin kilitlenme durumunda devreye girer. ABS sistemleri durma mesafelerinin azalmasına yardım eder. Bunun yanında araçların kontrollerinin korunması açısından da son derece önemlidir. Bu şekilde kaza gibi durumların da önüne geçilmiş olur.

ABS sisteminin çalışmasına engel olan bir problem olması halinde ABS uyarı ışığı gösterge panelinde yanar. Bazı küçük sorunlar ABS ışığının geçici bir süre yanmasına neden olur. Ciddi bir problem olması halinde ise bu ışık yanmaya devam eder.

ABS Işığının Yanmasının Sebebi Nedir?

ABS ışığı iki farklı nedenden yanar. Bunlardan biri ampulün ışığının test edilmesi içindir. Bir diğeri ise kilitleme sisteminde bir arıza olması durumunda ışığın yanmasıdır. ABS ışığının yanma nedenler farklılık gösterebilir. Fren sıvısının azalması, standart ampul kontrolleri, solenoit arızası, hatalı kontrol ünitesi, ampulde arıza meydana gelmesi, sorunlu hız sensörü veya bağlantıda meydana gelen problemler ABS ışığının yanmasına neden olabilir.

ABS Işığının Yanması Halinde Neler Yapılabilir?

ABS ışığının yanmasının farklı pek çok sebebi olabilir. Böyle bir durumda sürücülerin ışığın neden yandığına bağlı olarak hareket etmesi gerekir. ABS uyarı ışığı araç çalışırken yanıyorsa ve kısa bir süre sonra sönüyorsa bu durum normaldir ve ABS’de bir problem olduğu anlamına gelmez. Bu aracın standart ampul kontrolü anlamına gelir. Işık sorunsuz olarak çalışıyor demektir.

oto ekspertiz

Araç çalıştırıldığında ABS ışığı veya farklı bir uyarı ışığı yanmaması halinde ampullerin yetkili bir servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer hasarlı ampuller varsa bunlar değiştirilmelidir. Çünkü çalışmayan ampuller bir ABS probleminde insanların bunu fark edememesine neden olur.

ABS lambası araç çalışır durumda iken yanarsa bu durum sistemde bir problem olduğu anlamına gelir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde aracın en kısa sürede bir servise götürülmesi ve problemin çözülmesi gerekir.

ABS Işığı Yanarken Arabanın Çalıştırılması Problem Teşkil Eder Mi?

ABS ışığı yanarken aracın çalıştırılmasında herhangi bir problem yoktur. Bu gibi durumlarda kişilerin paniğe kapılması yersizdir. Pek çok farklı durum sebebi ile ABS ışığı yansa da kişiler araç sürmeye devam edebilir. Fren pedalı çalışmaya devam ediyorsa ABS sistemi olmaması aracın sürülmesine engel bir durum değildir. Sonrasında yetkili bir servise giderek aracın ABS sistemleri kontrol ettirilmelidir.

Ancak ABS uyarı ışığının yanması bazı durumlarda tehlikeli olabilir. ABS ışığı ile aynı anda fren uyarı ışığı da yanıyorsa ı zaman araç çalışır halde olsa bile durdurulmalıdır. Daha ciddi problemler ile karşılaşmamak için aracı derhal bir servise götürülmesi gerekir.

ABS uyarı ışığı, ABS sisteminde ya da araç beyninde herhangi bir sorun olması halinde gösterge panelinde yanar. Bu ışık sürücüleri ikaz niteliğindedir. ABS uyarı ışığının yanması aracın ABS sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Herhangi bir kaza durumu yaşanmaması adına bu uyarı ışığının yanması halinde vakit kaybetmeden aracın servise götürülmesi son derece önemlidir.

ABS İkaz Lambası Problemi Nasıl Çözülür?

ABS ışığı yanarken aracın çalıştırılmasında genellikle bir sorun olmamakla birlikte, bu durumu ciddiye almalı ve en yakın zamanda bir uzmana başvurmalısınız. Araç, ABS sistemi olmaksızın kullanılabilir olsa da, bu durum uzun vadede sürüş güvenliğinizi etkileyebilir. ABS uyarı ışığı, fren uyarı ışığı ile birlikte yanıyorsa, aracınızı güvenli bir yere çekip durdurmalı ve acil bir şekilde servis yardımı almalısınız.
Otoexperim, aracınızın ABS sistemini detaylı bir şekilde kontrol ederek olası sorunları tespit eder ve çözüm önerileri sunar. Oto ekspertiz hizmetimize başvurarak, sürüş güvenliğinizi artırabilir ve potansiyel arızaları önleyebilirsiniz.
Whatsapp