Tüm dünya üzerinde en çok gelişim gösteren sektörlerin başında sanayi ve teknoloji gelmektedir. Bu iki sektörün ortak üretim alanlarından biri olan otomotiv sektörü de bu yönde büyük gelişmeler kaydetti ve kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaya başladı. Özellikle de otomobillere yeni modeller üzerinden entegre edilen bazı özellikler, büyük bir kolaylık sağlayarak kullanıcılarına daha konforlu bir kullanım imkanı sağlamaya başladı.

Oto Ekspertiz

Bu yönde araçların motor beyinleri güçlendirildi ve kontrol alanı da genişletildi. Bu bağlamda abs beyin kontrolü sayesinde fren mekanizmaları çok daha işlevli bir şekilde çalışabilmekte ve dolayısı ile de kullanıcılar için çok daha kolay bir kullanım yapısı söz konusu olmaktadır. Şimdi de bu abs beyin mekanizması bağlantılarını daha detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bu yönde bilgiler verebiliriz. İlk olarak motor beyni hakkında ve görevleri hakkında bilgiler verebiliriz.

Motor Beyni ve Özellikleri

Motor beyni, yani teknik ismi ile elektronik kontrol modülü, araçların motorlarındaki işleyiş mekanizmasının patronu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani motorun çalışması, parametrelerinin hesaplanarak performansının artırılması, devir dengesinin sağlanması ve bunun gibi daha birçok farklı işlem, bu beyin tarafından otomatik olarak yapılmakta ve dolayısı ile de son derece büyük bir öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu beyin, aynı zamanda fren mekanizmaları üzerinde de komut zincirine sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani abs beyin kontrolü sayesinde, motor beyni fren mekanizmaları ile de bağlı bir şekilde çalışmakta ve bu yönde de aracın durma işlevini de kontrol etmektedir. Şimdi de bu bağlantı hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi verebiliriz.

Motor Beyni ve ABS İlişkisi

Motor beyni, ABS fren mekanizmasına kullanıcı frene bastığı anda bir komut göndermektedir. Bu komut aracılığı ile de fren sistemi kapsamında tekerlek dönüş dişlilerine hidrolikler yayılmakta ve belirli aralıklarla bu işlem yapılarak araba ya da tekerlekler kilitlenmeden araç durdurulabilmektedir. Yani son derece başarılı bir sistem aracılığı ile abs beyin kontrolü üzerinden söz konusu fren sistemi etkili bir şekilde çalışmakta ve bu yönde de kullanıcılara daha kolay bir fren sistemi sunulabilmektedir. Bu özellik, günümüzde üretilen tüm otomobillerde bulunmaktadır. Ayrıca eski tip bazı özel modellerde de bahsetmiş olduğumuz araç beyni ile kontrol edilen abs sistemlerinin var olduğu yönünde bilgi verebiliriz. Abs beyin kontrolü kapsamında, verdiğimiz bilgiler bağlamında bir arıza çıktığında da ilgili tespitler yapılmalı ve bu yönde de onarım süreci başlamalıdır. Şimdi de hangi arızaların çıktığı yönünde bilgiler verebilir ve tespit uygulamalarından da söz edebiliriz.

ABS Arıza Sebepleri

Bazı durumlarda, arabanın modeline ve fren yapısına göre hidroliklerin motor beynine zarar verdiği bilinmektedir. Aracın kaza yapmadan durdurulması ilk amaç olduğu için, bu yönde araç beynin zarar görmesi bertaraf edilebilmektedir. Dolayısı ile de söz konusu fren mekanizması kapsamında bulunan hidrolikler sebebi ile ya da farklı bir sebep ile bu yönde bir arıza meydana gelebilmektedir. Şimdi de bu arızaların nasıl tespit edilebileceği yönünde bilgiler verebilir ve bir inceleme yapabiliriz.

Arıza Tespit Uygulamaları

Günümüzde son derece yaygın bir şekilde kullanılan oto eksper hizmet servisleri aracılığı ile son derece kolay bir şekilde araçlarınızda bulunan abs sistemi, motor beyni ya da diğer konular üzerinden arıza tespiti yapabilir ve bu yönde de uygulanması gereken onarım işlemini direkt olarak öğrenebilirsiniz. Firmamız bünyesinde sağlanan bu hizmet kapsamında da son derece kolay bir şekilde eksper raporu elde edebileceğinizi ve bu yol ile de arızaları tespit edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Whatsapp