Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı, krank ve eksantrik millerini ortak bir koşul ile birbirlerine bağlayan bir motor parçasıdır. Aracın motoru çalışır haldeyken yaşanan yanmalar sonucunda milleri kendisine bağlayarak dönmesini sağlar. Motorun en kritik parçası olan Triger Kayışı, her araçta farklı yerlere bağlanmış olabilmektedir. Bu tamamen içerisinde yer aldığı araçların modeline göre değişiklik göstermektedir. Motorla birlikte çalıştığından dolayı ve motorun istediği enerjiye ulaşmasında yardımcı bir rol üstlendiği için büyük önem taşır.

Otomobil modellerinde sadece motorun gerekli görev yerlerini bağlayıp hareket etmesini sağlamaz. Bu hareketinden ziyade daha değişik bir görevi daha bulunmaktadır. Bu görevi aslında herkesin bildiği motor soğutma sisteminin rahatça ilerlemesini sağlamak için kullandığı devirdaim pompasını hareket ettirmesidir. Her yaptığı harekette belirli bir yörüngeye giden Triger Kayışı sistemi araçlarda sürücüler görmese bile her daim rahat bir kullanım sağlamanıza yarayan parçadır diyebiliriz.

Aracınızı sık kullanan bir sürücüyseniz kayışın gerektiği zamanlarda onarım ve bakımının yapılması oldukça önemlidir. Çünkü diğer araç parçalarına göre daha kolay bozulabilmektedir. Aynı zamanda motorun yan parçası olarak da adlandırılan Triger Kayışı, değişim ve maliyet olarak ucuz olduğu için sizi fazla zorlamayacaktır.

Triger Kayışı Ömrü Ne Kadardır?

Triger Kayışı aracın çalışmasında yardımcı rol üstlendiği için araç içerisinde en fazla kullanılan parçalardan bir tanesidir. Bu parçanın ortalama 3-4 sene kullanım zamanı bulunmaktadır. Elbette her aracın kullanım oranına göre değişiklik gösterebilir lakin en geç 5-6 senede değiştirmeniz en doğru karar olacaktır.

Kullanım ömrü önemli bir unsur olduğu kadar aracı kullandığınız kilometre miktarı da oldukça önemlidir. Bu konu hakkında genellikle otomobil üreticileri araçların Triger Kayışını ne zaman değiştirmenizle ilgili yorumlar yaparlar, onların verdikleri fikirleri dinleyip uygulamanız aracınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Uzmanlar ise bütün araçların 60.000 – 100.000 kilometreyi doldurdukları zaman Triger Kayışını değiştirmeniz hakkında tavsiyeleri vardır.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı bütün araçlarda oldukça önemli bir yere sahip olan bir parçadır. Bunun nedeni aslında motoru dengeleyen ve ona bazı konularda oldukça önemli yardımlar sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle aracınızın Triger Kayışı koptuğunda basit bir şey olarak es geçmemelisiniz. Koptuğu zaman büyük hasar kayıtları açan bu parça aracınıza aşağıda yer alan sonuçları verebilir;

· Kayışın kopmasının ardından yüksek ihtimalle motor çalışmayı tamamen durduracaktır. Bununla birlikte motor tarafından gelen büyük ses sizi tedirgin edebilir.

· Susap ismi verilen kapak ve pistonlarda büyük hasar kayıtları görülür.

· Susaplar devre dışı kalacağından dolayı zamanlaması da bozulur.

· Açık bir halde kalan Susaplara Pistonlar çarpar. Hızlı çarparsa eğer Susaplar basit bir şekilde kırılır.

Aracınız ile seyir halindeyken bu tür bir durumla karşılaşırsanız yüksek ihtimalle araç kendini hemen kapatır ve çalışılmaz konuma getirir. Bu durumda aracı müsait bir yere çekip Yetkili Servislerden yardım istemeniz en doğru hamle olacaktır.

Triger Kayışı Fiyatı Ne Kadardır?

Triger Kayışı her aracın modeline ve yılına göre tamamen değişiklik göstermektedir. Genel olarak ortalama fiyatları 200 TL – 500 TL arasında bulunmaktadır.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
07:38
×
Whatsapp