RÖLANTİ NEDİR?

Rölanti terimi, araç durdurulurken bir aracın ana tahrik motorunun sürekli çalışmasını ifade eder. Yani rölanti nedir sorusunun cevabı; rölanti, aracınızı hiç hareket ettirmeden aracın motorunu çalışır durumda bırakma anlamına gelir.

Çoğu insan zorunluluktan dolayı aracını rölantide bırakmaktadır. Trafikte sıkışıp kalmak, aracın motorunu kapatmadan hızlıca bir yerlerden alışveriş yapıp çıkmak gibi durumlarda insanlar araçlarını rölantide bırakmak zorunda kalabiliyor. Rölanti trafik koşullarında, özellikle trafik ışıklarında olduğu gibi şehir içi sürüş sırasında veya trafik sıkışıklığı sırasında dur - kalk sürüşlerinde yaygındır.

Rölanti Durumunda Araç Ne Yapar?

Rölantideyken basitçe anlatmak gerekirse, motor çalışmaya devam eder. Bu sebepten dolayı rölantide bıraktığınız her saniye araç minimum düzeyde de olsa yakıt tüketmeye devam eder. Aynı zamanda akü de çalışır durumdadır. Rölantideyken motor da ısınmaya başlar. Ancak aracınızı normal süreler için rölantide bırakmanın motora veya araca başka hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Araba Rölanti Halinde Ne Kadar Kalabilir?

Aracın motorunu rölantide çalıştırmak her ne kadar zararlı olmasa da, bu durumun aşırı olarak gerçekleşmemesi gerekmektedir. Rölanti motorunuzun sürekli olarak düşük güç kullanarak çalışması manasına gelmektedir. Bu nedenle aracınızı rölantide sadece birkaç dakika süreyle bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Belirtildiği gibi, aracınızın motoru, açık olduğu sürece yakıt tüketmeye devam eder. Ama aynı zamanda arabanızın aküsünden de güç tüketir çünkü arabanız rölanti durumundayken motor ve alternatör yavaş çalışır. Alternatör, aküyü kendi kendine şarj etmek için yeterli gücü sağlar. Ancak yine de, rölantide çalıştırıyorsanız ve radyonuz veya farlarınız gibi diğer elektronik bileşenler açıksa, yavaş yavaş arabanızın aküsünü boşaltabilir ve potansiyel olarak kendi kendinizi yolda bırakabilirsiniz.

Aracınızı çok uzun süre rölantide bırakırsanız motorunuz da aşırı ısınabilir. Ancak, bu hata genellikle mekanik arızalar nedeniyle oluşmaktadır. Motorunuz aşırı ısınırsa, soğutma sisteminizi veya fan kayışınızı mutlaka servisinize kontrol ettirin.

Eğer aracınızın motorunu ısıtmak gerekiyorsa bir aracın motorunu ısıtmanın en iyi yolu, sürüşünüzü kolaylaştırmak ve aşırı motor devrinden kaçınmaktır. Sadece birkaç saniye sonra araç güvenli bir şekilde sürülür ve hareket halindeyken motor iki kat daha hızlı ısınır. Bu aynı zamanda aracınızın ısıtma ve soğutma sisteminin daha hızlı sıcak veya soğuk hava vermesini sağlamanın en iyi yoludur.

Sonuca gelecek olursak aracınızı rölantide bırakmak kısa sürelerde herhangi bir sorun yaratmasa da bu durumu alışkanlık hâline getirmekten kaçınmalısınız.

Aracı Rölantide Çalıştırmak Zararlı Mıdır?

Motorun rölantide çalışması, yakıt tüketiminizi olumsuz etkileyerek hem bütçenizi hem de çevreyi doğrudan etkiler. Motorunuz yüksek sıcaklıkta çalışmadığı için kullanılan yakıt tamamen yanmaz. Bu durum da zamanla aracın egzoz sistemine zarar verecek bir kalıntı bırakabilir.

Motoru rölantide çalıştırarak yakıtı boşa harcadığınızda, sadece boşa para harcamazsınız, aynı zamanda karbon ayak izinizi de genişletirsiniz. Motorunuz rölanti durumunda çalışırken her 10 dakikada 1 libre karbondioksit salımı yapmaktadır, bu da hava kirliliğine neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı rölanti süresini uzun tutmamak hem maddi hem de çevresel olarak önem arz etmektedir.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
11:01
×
Whatsapp