Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat artışı yapan 198 firmaya 10 milyon Türk Lirası ceza kesti.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından içerisinde yer alan 198 firmanın COVİD-19 mücadelesi içerisinde iken Maske, Dezenfektan gibi ürünleri yüksek fiyatlara satarak vatandaşın mağdur olmalarına sebebiyet yaratmalarından dolayı 104.781 ₺ lirası toplamda 10 milyonluk 90 bin 60 lira idari para cezası işlemi uygulanmıştır.. İnternet üzerinde kendi yada aracı siteler içerisinde bulunan ürünlerin fahiş fiyatlar ile kullanıcılara ulaştırılması açısından yasal işlem bugün itibari ile yapılmıştır. Yapılan tespitler sonucunda firmaların bu zor günler içerisinde bulunan Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak sağlık malzemeleri konusunda bireysel veya kurumsal seferberlik durumu göz önünde bulundurulması gerekirken birçok firmanın bu durumu kendi menfaatine çevirmesi kesinlikle doğru değildir.

Haksız fiyat uygulayan 198 firmanın isimlerini teker teker açıklanmıştır.1 Nisan 2020 tarihinden itibaren 81 Ticaret İl Müdürlüğü ve Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınmakta olan 7 bin 386 firma ile ilgili yasal sürecin devam ettiği belirtmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını hiçe sayarak ürünlerin yüksek fiyatta internet üzerinden satış konusunda ciddi kar elde etmeye çalışan fırsatçı firmaların hakkında 104 bin 781 lira, diğer satış yerlerine ise 10 bin 475 lira idari para cezası uygulandığı halka açık bir şekilde duyuruldu.
Haksız fiyata satılan sağlık ürünleri maske, dezenfektan, kolonya, ateş ölçer, ıslak mendil gibi ürünlerin yanı sıra gıda içinde aynı düzen yapıldı. Firmaların detaylı listesini görmek adına Reklam Kurulu 198 Firmaya Ağır Ceza sayfasını ziyaret ederek PDF görüntüleyebilirsiniz.

Whatsapp