Koronavirüs Korunma Tavsiyeleri

Şimdiye kadar elde edilen kanıtlara göre COVİD-19 virüsü sıcak ve nemli iklimlerde ve her koşuldaki iklimde bulaşıcı olma durumu söz konusudur.
Koronavirüs her türlü iklim bölgesinde ve insan oğlunun fazlasıyla önlem alması gerekmektedir. COVİD-19 karşı en iyi korunma yöntemi sık sık ellerinizi yıkamaktır. Eğer ki bulunduğunuz ortam içerisinde devamlı insan ilişkiniz var ise belirli aralıklarda bulunduğunuz bölgeyi hem dezenfekte hem de havalandırmanız gerekmektedir. Soğuk havanın yeni koronavirüsü veya diğer hastalıkları öldürebileceğini düşünmek doğru değildir. İnsan vücudunun sıcaklığı ortam sıcaklığına göre bağımsız olarak 36,5 37 derece cıvarındadır. Fakat koronavirüse yakalanan vakalarda 38 derece ve üzeri ateş civarı söz konusudur. El temizliğimize dikkat ederek ağız, göz ve burun gibi herhangi bir yerimize temastan kaçınmalıyız. Halk arasında Morötesi (UV) dezenfekteye yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu kesinlikle kanıtlanmamıştır. UV lambaları cildi tahriş edeceğinden dolayı ellerinizi veya herhangi bir cilt bölgesinizi dezenfekte işlemi sağlayamazsınız.
Termal tarayıcılar ile yeni koronavirüs ile enfekte olmuş kişiler direk olarak tespit edilebilmektedir fakat insanlar termal kameralardan kaçınmak adına hastalığı olan kişiler gizlemek adına ateş düşürücü vb. ilaç kullanımı yaptıkları halde öksürük ve halsizlikten dolayı kendilerini açık etmektedirler. COVİD-19 virüsüne yakalandığınızı düşünüyor ve belirtileri mevcut ise en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki sizin sağlığınız tehlikede oldukça çevrenizdeki kişilerde tehlike altındadır.

Koronavirüs Erken Tedavi Başarılı Sonuç

COVİD-19 hastalığına yakalanan bireysel acil sağlık kuruluşuna başvurmaları halinde alınacak önlemler ve karantina süreci içerisindeki erken teşhis hayatınızı kurtarabilir. Dünya üzerinde bu enfekte olan kişiye uygulanan bir koronavirüs aşısı yoktur. Fakat erken teşhis sonucunda uygulanan sağlık hizmeti hastayı kısa zamanda iyileştirerek taburcu etme durumu mevcuttur. Fakat hasta tekrar COVİD-19 virüsü etkisi altında kalabilir. Yani hasta olup iyileşen bir birey tekrardan virüs taşıyan biri ile temas vb. bir durumda hastalığa yakalanma durumu kesinlikle vardır.

Koronavirüs Karantina Durumu

Tüm Dünya ve Türkiye’de olmak üzere koronavirüs etkisinde olmayan herhangi bir ülke yoktur. Birçok ülkelerin direk olarak karantina durumu söz konusudur. Koronavirüs tamamen pandemi durumu içerisindedir. Kendimizi direk olarak izole ederek koruma durumuz evde kalarak yapılmaktadır. Dünyadai bütün ülkelerde şuan ki vaziyet insanların kendi kararları doğrultusunda ve devletin yasak getirmesinden dolayı evde kal durumu söz konusudur. Düzenli beslenmeli, bol sıvı tüketimi yapılmalı erken uygu düzenine geçilerek vücudu fazlasıyla yoracak işlerden uzak durularak stabil ve kontrollü bir hayat ile karantina sürecine devam edilmesi gerekmektedir.

Whatsapp