Egzoz emisyon; trafikte seyir halinde iken tüm araçların egzozlarından çıkan gazların sebebi ile atmosfere yayıdığı hava kirliliğine denilmektedir. Egzoz muayenesi araçların egzozlarından çıkmakta olan gazların kütlelerinin atmosfer içerisindeki hava kirliliğini engellemek ve azaltmak adına yapılması gereken ölçümlerin tümünede egzoz emisyon ölçümü olarak sağlanılmaktadır. Çevreye ve insan sağlığına ciddi bir şekilde zararı olması açısı durumundan önemli olan egzoz gazları dahilinde genel bir kavramda çeşitli hastalıklara yol açmak ile çevre ve doğanın kirliliğine neden olmaktadır. Egzoz muayenesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarafından egzoz muayenesi için seyir halindeki tüm araçların egzoz emisyon kontrollerinin sağlanılması adına yönelik yasa gereğince kesinlikle yapılması zorunludur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Egzoz ölçümü trafikte seyir halinde olan motorlu kara kaynaklanan egzoz muayenesi kontrolü yapılan yönetmelik dahilde kontrol altındadır. Emisyon ölçümü egzoz muayenesi içerisinde araçların egzoz emisyon ruhsatı verilir. Ayrıca bu ölçümler dahilinde belirlenen sınırların kapsamında taşıtların egzoz emisyon pulu verilir.

Trafikteki araçların egzoz muayenesi adı altında egzoz gazı salınımların değerleri belirli standartlarda ölçülür. Rölantide ve yüksek devirdeyken ayrı bir şekilde ölçümlenir. Egzoz muayesi ölçüm dahilinde belirlenen kriterler içerisinde araç, egzoz emisyon ölçüm pulu almaya hak kazanılmaktadır.

Bu testte başarılı olan araçların tümünde yakıt tüketimi sağlıyor hemde motorun verimlilik kullanımı artışını sağlayarak uzun ömürlü bir kullanım içerisinde bulunmasını sağlamaktadır. Egzoz emisyon ölçümü yapılmayan araçların çevreye verdikleri zararın dışında trafik denetimlerinde ağır cezalar ödemesi söz konusudur. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış araçların periyodik olarak yapılan araç muayenesinden geçmesi mümkün değildir ve bu araçlar “Ağır Kusurlu” sayılmaktadır. Nitekim çift yakıt kullanımı sağlayan bir aracınız mevcut ise egzoz emisyon ölçümü farklı bir şekilde yapılmaktadır. Bu koşullar Hibrit ve elektrikli araçlar içerisinde hidrojen yakıtlı araçların egzoz emisyon ölçümü işleminden muaf tutulmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 2020

TÜVTÜRK araç muayene denetimi dahilinde yetkili özel istasyonların ölçümleri sonucunda yaptırılan egzoz emisyon ölçüm ücreti 1 Ocak 2020 tarihi dahilinde KDV dahil 80 TL’dir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu Mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜVTÜRK’ün ortak çalışmaları sonucunda hazırlanan yönetmelik kapsamında tüm motorlu taşıtlar dahilinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorunludur. Yaptırılmadığı takdirde ise araçlar "ağır kusurlu" sayılmaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araçların detaylı bir şekilde aşağıdaki belgeler doğrultusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

Egzoz gazı emisyon ölçümü trafikteki motorlu araçların kara taşıtlarının egzoz gazı emisyonları'nın kontrolüne dair gerekli belgelerin aşağıda yer almaktadır.

Gerekli Belgeler

 • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın tescil belgesi.
 • T.C Kimlik numarası üzerinden nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Ölçüm Dönemi

 • Hususi (binek) ve Resmi Araçların; araçların ilk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir egzoz emisyon ölçümü yapılmadılır..
 • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
 • Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Tadilat yapılan veya zorunlu muayeneye sevk edilen araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün yenileme zorunluluğu muayene süresi veya egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmasa bile, tüm tadilatlar şartları altında teknik değişiklik yapılan araçlar doğrultusunda emniyet mensubu ekipleri kontrolünde yeniden muayene yapılması zorunlu halde olan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün de yenileme yapılması gerekecektir.

Zorunlu olarak yapılacak egzoz gazı emisyon ölçümünün tarihinin, teknik değişikliğin yapıldığı veya muayeneye zorunlu sevk edildiği gün veya daha ileri bir tarih olması gerekmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Detayı

 • Egzoz emisyon ölçüm öncesinde egzoz sistemi üzerinde delik ve çatlakların onarılması bağlantılarının sağlam olması koşulu içerisinde "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlamlık durumu olması gerekmektedir.
 • Egzoz sisteminde ölçüm sırasında egzoz emisyon sisteminin hasarlı yada kusurlu bir şekilde olması araçlarıon oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.
 • Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.
 • Aracınızın periyodik bakım kontrolünde yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkien içerisindedir.
 • "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" için geçerli olan son ölçüm tarihi "Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı" üzerinde belirtilmiştir.
 • 01.01.2018 tarihinden sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptıran araçların ise geçerli olan son ölçüm tarihi egzoz emisyon ölçüm raporu yazmaktadır.
 • 01.01.2018 tarihinden itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü sınır değerlere uygun olan araçlara PUL ve RUHSAT verilmeyecek, egzoz emisyon ölçüm raporu düzenlenecektir.
 • Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

Oto Experim
Genellikle 1 saat içerisinde yanıt verir.

Oto Experim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
08:52
×
Whatsapp