2023 yılına geldiğimizde araç sahiplerinin ilk aklına gelen TÜVTÜRK muayene ücretlerine ne kadar zam geldi sorusudur. Araç muayenesi zorunlu olduğu için de her araç sahibinin bu muayeneyi yaptırması gerekir. Ticari araçlar için 1 yıl geçerli olan araç muayenesi normal araçlar için 2 yıl geçerlidir. Yani bir aracı ticari amaçlı kullanmıyorsanız araç muayenesini 2 yılda bir yaptırmanız gerekir.

Araç muayene ücretleri 2022 ne kadar, araç muayene ücreti nereye ödenir, TÜVTÜRK muayene ücreti nakit midir? Tüm sorularınıza detaylı yanıtı aşağıda bulabilirsiniz.

Araç Muayene Ücretleri 2023

Araç Muayene Ücretleri 2022

2023 TÜVTÜRK araç muayene ücretleri 1 Ocak 2022 itibari ile zamlandı. Araç muayene ücretlerine Vergi Usul Kanunu Gereği %36,2’lik bir zam yapıldı. Bu kapsamda araç çeşidine bağlı olarak Araç Muayene Ücretleri 2023 KDV dahil 258 TL ile 685 TL arasında değişmektedir.

2022 Yılı Araç Muayene Ücreti Fiyat Listesi

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet

575,84 TL

Römork ve Yarı Römork, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı

1130,84 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker

1528,10 TL

2021 ve 2022 Araç Muayene Ücreti Karşılaştırması

Araç Çeşidi

2021 Araç Muayene Ücreti

2022 Araç Muayene Ücreti

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet

189,98 TL

25,42 TL

Römork ve Yarı Römork, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı

372,88 TL

507,40 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker

503,86 TL

685,58 TL

Araç muayene ücreti 2023 nereye ödenir?

Araç Muayene Ücreti Nereye Ödenir

Araç muayene ücreti 2023 yılında da devlet tarafından görevlendirilen kurum TÜVTÜRK’e ödenmektedir. Aracınızın yasal olarak yola çıkabilmesi için bu muayeneyi yaptırmanız gerekir. Eğer aracınızın muayene dönemi geçmiş ise ve trafiğe çıkıyorsanız belli bir miktar ceza ödersiniz.

Araç muayeneye gireceği zaman herhangi bir borcunun olmaması gerekir. Örneğin trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, köprü ya da otoyol borcu aracın muayeneden geçmemesine neden olur. Bu yüzden aracınızı muayene ettirmeden önce tüm borçlarını ödemelisiniz.

TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır?

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Oldukça kolay olan sistemde 3 şekilde araç muayene randevusu alabilirsiniz. Bunlar;

1. E Devlet Üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/muayene-randevu-kayit

2. TÜVTÜRK resmi internet sitesinden; https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx

3. TÜVTÜRK çağrı merkezinden; 0850 222 88 88 numaradan arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Araç muayene ücreti nakit mi?

TÜVTÜRK muayene ücreti nasıl ödenir diye merak ediyorsanız ödemenizi nakit, kredi kartı ve banka kartı ile yapabilirsiniz. Tüm TÜVTÜRK istasyonlarında dilediğiniz şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

Araç muayeneden geçemezse ikinci muayene ücretli mi?

Hayır TÜVTÜRK ilk araç muayenesinden geçemeyen araçlar aracını yaptırdıktan sonra 1 ay içinde ücretsiz bir şekilde araç muayenesini tekrar yaptırabilirler. İstedikleri TÜVTÜRK istasyonlarına gidip muayene olabilirler.

Araç muayene gecikme bedeli nereye ödenir?

Araç muayene ücretinde olduğu gibi gecikme bedeli de TÜVTÜRK istasyonlarında ödenmektedir. Burada da nakit, banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Aracım TÜVTÜRK’ün belirlediği araç sınıfında değilse muayene ücretini nereden öğrenebilirim?

Eğer aracınız yukarıdaki tabloda belirtilen araçlar içinde değil ise araç sınıfınızı ve aracınızın muayene ücretini hangi kategoriden ödeyeceğinizi T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı üzerinden öğrenebilirsiniz.

2022 Motor Muayene Ücreti ne kadar?

Motorlu taşıtlar içinde muayene ücreti en çok merak edilen araçlardan biri de motorsiklettir. Motorsikler TÜVTÜRK araç kategorisinde traktör, ve motorlu bisiklet ile aynı kategoride yer alır. Bu kapsamda 2022 motor muayene ücreti 189,98 TL’den 258 TL’ye çıkartılmıştır.

Egzoz Muayene ücreti 2022 ne kadar?

Egzoz emisyon ölçümü fiyatları 2022 yılında 110 TL olarak belirlenmiştir. Bu ölçüm aracın muayeneden geçmesi için oldukça önemlidir. Egzoz emisyon ölçümü aracınızın yasalara uygun bir şekilde çevreye zarar vermeden gaz salınımı yapması için önemlidir. Bu yüzden egzoz muayenesini araç muayeneye girmeden önce yaptırmalısınız. Eğer araç muayenesinden önce egzoz emisyon ölçümü yaptıramadıysanız bu işlemi TÜVTÜRK istasyonlarında da yaptırabilirsiniz.

Whatsapp